Mazurskie Żurawie na zdjęciach Jana Olchówki

30 stycznia 2020, 23:07Komentarzy: 1

W kolejnym artykule poświęconym pasji Miłośników Mazur, ponownie gościmy zdjęcia Jana Olchówki. Tym razem głównymi bohaterami zdjęć są żurawie, ptaki które pewnie każdy z nas widział na Mazurach nie raz, tylko mógł sobie nawet z tego nie zdawać sprawy.

Opis tych pięknych ptaków, przybliża nam sam autor zdjęć.

Żuraw – skrzydlaty symbol Mazur. Ptak zwiastujący nadejście wiosny, chociaż w ostatnich latach coraz więcej osobników pozostaje u nas na zimowisku. Charakterystyczny klangor lecących w kluczach żurawi każe bezwiednie unosić głowę do góry i szukać gdzieś w oddali nadlatujących sznurów na niebie.

Żuraw jest pięknym, dostojny ptakiem trzymającym się głownie terenów zabagnionych i podmokłych łąk, gdzie zakłada na ziemi proste gniazda, w których lęgną się najczęściej 2 młode. Kilka tygodni przed odlotem żurawie zbierają się w stada liczące czasami po kilka tysięcy osobników i nocują stojąc na bagnach najczęściej w płytkiej wodzie.

Zlot żurawi zgrywa się często z rykowiskiem jeleni, które również upodobały sobie na gody podobne warunki terenowe. W tym czasie odbywa się tu czarujący spektakl natury. Ryk jeleni wtapia się w klangor żurawi, co dla miłośnika przyrody jest zaczarowanym teatrem w plenerze. Wieczorami i nocą można się tak godzinami wsłuchiwać w ten przedziwny głos natury.

Rano żurawie odlatują z klangorem na swoje żerowiska a jelenie wymęczone nocnymi amorami milkną i kładą się na odpoczynek w pobliskich lasach i zaroślach.

Dziękujemy za zdjęcia autorowi, a wszystkim czytelnikom polecamy poniższą galerię zdjęć.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Tło Dla Mew