Mazury dla miłośników koni. Stado ogierów w Kętrzynie

BieżąceAtrakcje12 sierpnia 2020, 7:071 Komentarzy
Mazury dla miłośników koni. Stado ogierów w Kętrzynie
 fot. Stadnina Ogierów w Kętrzynie/facebook

Wspaniałe miejsce na Mazurach dla miłośników przyrody i koni. To właśnie tu, w Kętrzynie, można zobaczyć jedną z najstarszych oraz najdłuższej stajni ogierów. Do tego oczywiście jest możliwość przejażdżki konnej lub bryczką. Można wspaniale spędzić czas, obcując z historią i zwierzętami.

Kętrzynie Stado Ogierów jest jednym z najdłuższej funkcjonujących w Europie tego typu instytucji. Posiada też najdłuższą stajnię – ma 200 metrów długości i 162 boksy dla koni. Powstała w 1877 r. i działa do dnia dzisiejszego.

Kętrzyńskie Stado Ogierów znajduje się praktycznie w samym centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie jeziorka miejskiego. Do 1945 r. placówka zajmowała się hodowlą konia wschodnio-pruskiego. W czasie wojny stado zostało ewakuowane i do stajni nie powrócił ani jeden ogier tej rasy. Obecnie przebywają tu konie różnych ras szlachetnych.

Będąc w Kętrzynie warto tu zajrzeć, ponieważ jest możliwość zwiedzenia tej zabytkowej i najdłuższej w Europie stajni. Ponadto możliwe są przejażdżki konne po pięknej okolicy Kętrzyna, nauka jazdy na koniu, przejażdżki bryczkami.

Stadnina dla  turystów organizuje przejażdżki zaprzęgami. Wyjazdy bryczkami do Św. Lipki, gdzie znajduje się zabytkowa barokowa bazylika i klasztor ojców Jezuitów oraz do Wilczego Szańca w Gierłoży - głównej kwatery Hitlera z II Wojny Światowej.

Możliwe jest zwiedzanie zabytków architektonicznych połączone z piknikami i biwakami.

Na terenie obiektu jest również galeria, gdzie prezentowane są zabytki związane ze stadniną ogierów oraz malarstwo związane z końmi.

Organizowane są tu również zawody i pokazy o randze światowej. Podczas pokazów konnych najbardziej emocjonująca jest tzw. poręcz, polegająca na złączeniu w rzędzie kilkunastu ogierów zimnokrwistych. Stado z Kętrzyna ustanowiło rekord świata, który wynosi 22 ogiery.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - Ognisty Ptak - Wieczór z Winem