ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Mazury dla miłośników koni. Stado ogierów w Kętrzynie

BieżąceAtrakcje12 sierpnia 2020, 7:07Komentarzy: 1
Mazury dla miłośników koni. Stado ogierów w Kętrzynie
 fot. Stadnina Ogierów w Kętrzynie/facebook

Wspaniałe miejsce na Mazurach dla miłośników przyrody i koni. To właśnie tu, w Kętrzynie, można zobaczyć jedną z najstarszych oraz najdłuższej stajni ogierów. Do tego oczywiście jest możliwość przejażdżki konnej lub bryczką. Można wspaniale spędzić czas, obcując z historią i zwierzętami.

Kętrzynie Stado Ogierów jest jednym z najdłuższej funkcjonujących w Europie tego typu instytucji. Posiada też najdłuższą stajnię – ma 200 metrów długości i 162 boksy dla koni. Powstała w 1877 r. i działa do dnia dzisiejszego.

Kętrzyńskie Stado Ogierów znajduje się praktycznie w samym centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie jeziorka miejskiego. Do 1945 r. placówka zajmowała się hodowlą konia wschodnio-pruskiego. W czasie wojny stado zostało ewakuowane i do stajni nie powrócił ani jeden ogier tej rasy. Obecnie przebywają tu konie różnych ras szlachetnych.

Będąc w Kętrzynie warto tu zajrzeć, ponieważ jest możliwość zwiedzenia tej zabytkowej i najdłuższej w Europie stajni. Ponadto możliwe są przejażdżki konne po pięknej okolicy Kętrzyna, nauka jazdy na koniu, przejażdżki bryczkami.

Mazury dla miłośników koni. Stado ogierów w Kętrzynie

Stadnina dla  turystów organizuje przejażdżki zaprzęgami. Wyjazdy bryczkami do Św. Lipki, gdzie znajduje się zabytkowa barokowa bazylika i klasztor ojców Jezuitów oraz do Wilczego Szańca w Gierłoży - głównej kwatery Hitlera z II Wojny Światowej.

Możliwe jest zwiedzanie zabytków architektonicznych połączone z piknikami i biwakami.

Na terenie obiektu jest również galeria, gdzie prezentowane są zabytki związane ze stadniną ogierów oraz malarstwo związane z końmi.

Organizowane są tu również zawody i pokazy o randze światowej. Podczas pokazów konnych najbardziej emocjonująca jest tzw. poręcz, polegająca na złączeniu w rzędzie kilkunastu ogierów zimnokrwistych. Stado z Kętrzyna ustanowiło rekord świata, który wynosi 22 ogiery.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz