ReklamaA1 - port 69

Mazury mniej znane. Dlaczego warto odwiedzić Marcinkowo?

Bieżące24 czerwca 2024, 9:46
Mazury mniej znane. Dlaczego warto odwiedzić Marcinkowo?
 fot. Visit Mrągowo.

Z reguły turyści, którzy wybierają się na Mazury, odwiedzają znane, turystyczne, mazurskie miasta jak Giżycko, Mikołajki, Mrągowo czy Węgorzewo. Tymczasem My oczywiście zachęcamy do głębszej eksploracji tego regionu i zaglądania nawet do niewielkich wiosek, gdzie można odkryć wiele wspaniałych miejsc związanych z historią Mazur. Tym razem zachęcamy do odwiedzin Marcinkowa.

Marcinkowo to wieś położona w Gminie Mrągowo, sąsiadująca z Mrągowem. Istniała już przed rokiem 1422. Pierwotny edykt lokacyjny zaginął. Wieś uległa zniszczeniu prawdopodobnie podczas wojny trzynastoletniej, po blisko stu latach założono ją na nowo.

Ponownie zniszczyła ją wojna z lat 1519-1521. W 1555 r. komornik z Szestna, Martin Kassten, otrzymał od starosty Jerzego von Diebesa, pięć włók sołeckich celem obsadzenia wsi.

W Marcinkowie znajduje się Mazurska Izba Regionalna w Marcinkowie  usytuowana w dawnym wschodniopruskim gospodarstwie z końca XIX wieku. Posiada w zbiorach historyczne przedmioty codziennego użytku: meble, odzież, dokumenty, fotografie, książki... W celu umówienia wizyty należy wcześniej zadzwonić, tel. 500 309 582.

Najbardziej barwnym i pachnącym miejscem w Marcinkowie są Ogrody Markiewicz. Na powierzchni 30 arów prezentowane są wnętrza ogrodowe o różnej tematyce i stylu. Spacerować możemy m.in. po ogrodzie śródziemnomorskim, marokańskim, japońskim, egipskim, współczesnym, eleganckim ogrodzie białym czy wiejskim. Jest tu wiele miejsc do relaksu, są ławeczki, altanki, mała architektura ogrodowa, oczko wodne, zadaszone wiaty. Kontakt: Marcinkowo 33A, tel. 508 069 262.

Warto również umówić się na Spotkanie z alpakami. Wojtuś, Jurek i Wiesio to chłopaki-alpaki, którzy pozwalają się nakarmić, pogłaskać, wyprowadzić na spacer, zrobić zdjęcia. Gospodarze opowiadają ciekawostki na temat każdego z nich oraz dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z hodowlą.

Przez Marcinkowo przebiega pieszy Szlak pięciu jezior oznakowany kolorem czerwonym. Długość szlaku wynosi 12,5 km, zatacza on pętlę. Przebieg: Mrągowo (ratusz) – promenada (ul. Krakowska) - Park Lotników Polskich - ul. Młodkowskiego - ścieżki leśne (staw rybny – j. Piecuch – j. Średnie – j. Głębokie – j. Kociołek) - Marcinkowo – Mrągowo: ul. Torowa, os. Parkowe, Park Sikorskiego, ul. Spacerowa, j. Magistrackie - ratusz.

Na podstawie informacji Visit Mrągowo.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club