ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazury mniej znane. Poznajcie ścieżkę edukacyjną w Czernikach

Bieżące22 kwietnia 2023, 6:30
Mazury mniej znane. Poznajcie ścieżkę edukacyjną w Czernikach
 fot. mazury24.eu

Nie zawsze Mazury oznaczają żeglugę po jeziorach, wypoczynek na plażach czy zwiedzanie zabytków. Mazury to również możliwość obcowania z jeszcze dziką i nieokiełznaną przyrodą. Poznamy ją dzięki takim miejscom jak to znajdujące się w Czernikach.

Ciekawa propozycja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają spędzanie wolnego czasu na Mazurach. Warto udać się w okolice Kętrzyna i poznać mazurską przyrodę podążając ścieżką edukacyjną w Czernikach.

Miejsce to zostało stworzone w ramach ochrony miejsca różnorodności biologicznej. Inwestycja objęła zagospodarowanie terenu nad jeziorem Mój z podziałem na ciekawe strefy. Mamy tu również możliwość skorzystania z plaży nad akwenem oraz strefy zabaw dla najmłodszych i rekreacji na świeżym powietrzu.

Teren możemy zwiedzać dzięki wytyczeniu dwóch tras rekreacyjnych.

Pierwsza trasa edukacyjna znajduje się na terenach zalesionych, nadjeziornch i okrajakach - zlokalizowana jest w północno - wschodniej części terenu. Część ścieżki, o powierzchni 542m2 wykonana została na wyniesionych podestach kompozytowych.

Druga trasa edukacyjna zlokalizowana została na terenach podmokłych i łąka kwietna. Ścieżkę wykonano z nawierzchni mineralno – żywicznej z obrzeżem z ekoboardu na łącznej powierzchni 835 m2.

Do tego mamy dwie tzw. „strefy dzikie”. Wśród ich atrakcji można wymienić wilgotną łąkę wokół rowu melioracyjnego z zadrzewieniami wierzbowymi, nadjeziorny las, głazowisko „Pod Dębem”, polana wypoczynkowa z hamakami, hamaki w paprociach, masażery w zagajniku sosnowym, pergola "Malinowy Chruśniak", sad, brzozowy zagajnik z huśtawkami i ławkami, rondo wokół olsz, zielone klasy, łąka kwietna.

Przypomnijmy, że to już kolejny etap zmian wprowadzanych wokół jeziora Mój. W 2019 roku do użytku oddano plażę, która co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W planach wciąż jest budowa ścieżki rowerowej Kętrzyn - Czerniki - Parcz, która również będzie przebiegała w pobliżu jeziora.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Odysseya Yachts