ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazury na jesień. 5 miejsc, które musisz zobaczyć w Mrągowie

Bieżące5 października 2022, 10:46
Mazury na jesień. 5 miejsc, które musisz zobaczyć w Mrągowie
 fot. mazury24.eu

Kto powiedział, że jesienią nie można zwiedzać Mazur? To właśnie teraz jest najlepszy czas, aby dokładnie poznać mazurskie, historyczne miasteczka oraz zwiedzić spokojnie ich zabytki. Przy okazji możemy również korzystać z tańszej oferty gastronomicznej i noclegowej.

Na pierwszy ogień zachęcamy Was do zwiedzania Mrągowa i pokażemy Wam 5 miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć w tym mazurskim mieście.

Mrągowo - chyba każdy w Polsce słyszał o tej mazurskiej miejscowości. A czy już tu byliście? Jeśli nie, warto nadrobić zaległości i koniecznie do tego miasteczka, o mazurskim, ale i westernowym klimacie zajrzeć. Jest tu co robić i co zobaczyć.

Poniżej przedstawiamy 5 atrakcji, które warto zobaczyć w Mrągowie oraz w najbliższych okolicach miasta.

Na terenie miasta znajdują się trzy wielkie jeziora: Czos – dzieli się na dwie odnogi oddzielone od siebie Górą Czterech Wiatrów, Sutapie Małe, Sołtysko, Magistrackie.

Warto również wspomnieć o malowniczym jeziorze Juno położonym na północ od Mrągowa. Ten akwen łączy się z jeziorem Czos oraz jeziorem Kiersztanowskim.


Zobacz zabytki Mrągowa

Ratusz – znajduje się w centralnym punkcie miasta. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Jest otoczony licznymi kamieniczkami, które oddają klimat dawnej architektury.

Strażnica Bośniacka – znajduje się obok ratusza. Pochodzi z XVIII wieku. Obecnie w strażnicy znajduje się izba pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi.

Stara Chata – obecnie restauracja. Mieści się w jednym z najstarszych budynków miasta, zbudowanym z niewypalanych cegieł. Przez ponad sto lat budynek zajmowali Żydzi, prowadząc w nim dwa zakłady szewskie i zakład krawiecki konfekcji ciężkiej.

Zabytkowe kamienice – centrum Mrągowa składa się głównie z kamieniczek, położonych przy brukowanych ulicach, co bardzo dobrze odzwierciedla klimat dawnego mazurskiego miasteczka.

Apteka „Pod Orłem” – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych budynków w mieście z początku XIX w. W 1819 założona została tu pierwsza w Mrągowie apteka, i istnieje do dziś. Na zewnętrznej ścianie budynku znajduje się figura orła.

Cerkiew prawosławna – budynek zbudowany w 1895 roku jako bożnica żydowska, która podczas Nocy Kryształowej została zdewastowana. Obecnie mieści się tu kościół prawosławny pw. Przemienienia Pańskiego. W 2000 roku odnowiono wnętrze budynku.


Wieża Bismarcka w Mrągowie

Jest zlokalizowana w parku im. W. Sikorskiego na Wzgórzu Jaenike. Po remoncie na wieżę można już wejść. Wieże Bismarcka budowano w Niemczech na cześć kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka (1815 – 1898). Był on uważany za bohatera narodowego. Rada miasta Sensburga (Mrągowo) podjęła w 1902 r. decyzję o budowie Wieży Bismarcka. Uroczyste otwarcie odbyło się 18 sierpnia 1906 roku. Był to pierwszy tego typu obiekt na Mazurach.


Miasteczko westernowe w Mrągowie

Warto również odwiedzić Mrongoville – miasteczko stylizowane na te z amerykańskiego Dzikiego Zachodu i zlokalizowane na przedmieściach Mrągowa.

Mazury przypominają trochę XIX wieczny Dziki Zachód w Ameryce Północnej. Nieskażona przyrody, dzikie, często niezamieszkałe tereny, dzika zwierzyna, niewielkie osady ludzkie. Nic więc dziwnego, że właśnie tu – pod Mrągowem ulokowało się westernowe miasteczko Mrongoville. Zresztą Mrągowo słynie z tradycji „kowbojskich”. To tu, co roku odbywa się festiwal muzyczny - Piknik Country.


Muzeum sprzętu wojskowego w Mrągowie

Można również odwiedzić pobliskie Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie zgromadzono wiele eksponatów związanych z wojskowości. Jest tu również możliwość przejażdżki czołgiem czy strzelania z karabinu.

Placówka dysponuje ponad 70 eksponatami – głównie pojazdami wojskowymi czasów Układu Warszawskiego.


Spacer nad jeziorem Czos

Ciekawym urozmaiceniem będzie na pewno spacer i odpoczynek na promenadzie i molo nad jeziorem Czos. Można również odwiedzić Górę Czterech Wiatrów. Znajduje się na Półwyspie Czterech Wiatrów nad jeziorem Czos.

Jesień to wspaniała pora na zwiedzanie Mazur bez wielkiego ruchu turystycznego i tłumu przyjezdnych. Właśnie teraz, wykorzystując jeszcze ostatnie, ciepłe dni, można spokojnie przemierzać uliczki mazurskich miast, podziwiając ich urok, klimat i zabytki.


Poznaj historię Mrągowa i zobacz to mazurskie miasto na starych pocztówkach.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Saildecor

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaB2 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Ruciane Park