ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazury na weekend. Nocleg we...wiatraku w Rynie

Bieżące28 października 2020, 6:50
Mazury na weekend. Nocleg we...wiatraku w Rynie
 fot. mazury24.eu

Wiatrak typu holenderskiego w Rynie to świetny przykład na to w jaki sposób można mazurskim zabytkom dać „drugie życie”. Jest nie tylko wyróżniającym się historycznym obiektem w tym regionie ale jeszcze można tu...spędzić noc. Może to być więc świetna baza wypadowa do weekendowego wyjazdu na Mazury.

Wysoko usytuowany wiatrak w Rynie to najbardziej widoczna budowla, która rzuca się w oczy jadącym z Mrągowa w stronę Giżycka lub płynącym z Tałt na Jezioro Ryńskie. Bez dwóch zdań dla tych podróżnych jest to wizytówka miejscowości.

Wiatrak w Rynie wzniesiono około 1873 roku. Usytuowany na jednym z najwyższych wzniesień w okolicy miasta, z której rozpościera się przepiękny widok na Jezioro Ryńskie i najbliższą okolicę.

Wiatrak został wybudowany w stylu „holenderskim”, co oznacza, iż masywny (często murowany) korpus jest nieruchomy, budowany przeważnie na planie koła, a bryła dachowa ze śmigłami jest obracana na wielkich łożyskach. Pozwala to lepiej wykorzystać siłę wiatru w celu lepszej wydajności pracy.

Do roku 1955 służył do mielenia ziarna na mąkę. Następnie przejęty przez władze państwowe i stopniowo podupadał. Dopiero w latach 1975 – 1982 został częściowo wyremontowany. Jednak w czasie przemian po 1989 r. i długo po tym czasie nie było prowadzonych na terenie obiektu żadnych większych inwestycji.

Wiatrak niszczał i mimo, że w tych latach była tu restauracja, to nie przyniosło to większych zmian związanych z pracami remontowymi.

Obiekt został w końcu odkupiony przez osobę prywatną od władz samorządowych w Rynie. Ze względu na fatalny stan budowli, prywatny inwestor remontował ryński wiatrak etapami. Prace postępowały dość wolno ze względu na liczne trudności.  W 2011 roku zamontowano w końcu kopułę. Prace ukończone zostały w 2018, a ich efekt przerósł najśmielsze oczekiwania.

Obecnie Wiatrak w Rynie można wynająć i mile spędzić czas na Mazurach. Przeznaczony jest dla 10 osób z możliwością dostawki. Na parterze mieści się nowoczesna kuchnia z pełnym wyposażenie, salon wypoczynkowy z kominkiem TV, jadalnia, łazienka z WC, umywalką.

Na I piętrze znajdują się: dwie sypialnie z łazienką. Drugie piętro to: dwie sypianie 2-osobowe i łazienka. Najwyższy poziom to – kopuła. Tu znajduje się duża 2-osobowa sypialnia z łazienką. Na terenie posesji znajduje się: „stodoła”, a w niej wędzarnia, grill, meble ogrodowe; wyznaczone miejsce na ognisko.

Z całej posesji rozpościera się piękny widok na Jezioro Ryńskie i pobliską okolicę. Z tego miejsca przy pomocy np. lornetki można dostrzec pobliskie wsie, jeziora, lasy.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Sailing Machine