ReklamaA1 - Przystań Nautica

Mazury nadal groźne. Ciągle znajdowane są niewybuchy

Bieżące19 kwietnia 2024, 10:51
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. Policja Warmińsko-Mazurska.

Do Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie tylko w ciągu tygodnia dotarło 6 zgłoszeń dotyczących niewybuchów lub amunicji pochodzących z czasów II wojny światowej. Wszystkie niebezpieczne znaleziska zostały zabezpieczone do czasu podjęcia ich przez saperów, a następnie przetransportowane na poligon, gdzie zostaną zneutralizowane.

Od 10.04 do 15.04.2024 r. oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał szereg zgłoszeń dotyczących odnalezionych niewybuchów. Na miejsce skierował policjantów z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, którzy potwierdzali, że ujawnione przedmioty mogą być niebezpieczne.

- Niezwykle cieszy zatem postawa mieszkańców powiatu mrągowskiego, którzy bardzo odpowiedzialnie podchodzą do ujawnionych nieznanego pochodzenia znalezisk – informuje policja.

W środę (10.04.2024 r.) po raz kolejny w miejscowości Grabowo podczas wykonywanych prac związanych z budową chodnika ujawniony został pocisk moździerzowy, który jeszcze tego samego dnia podjęli saperzy. Dwa dni później ponownie w tej samej miejscowości podczas prac znaleziono kolejne trzy niewybuchy. Saperzy sprawdzając teren w promieniu kilkunastu metrów odnaleźli kolejne dwa pociski. Wszystkie niebezpieczne przedmioty przewieźli na poligon, gdzie zostały zneutralizowane.

W piątek (12.04.2024 r.) mrągowscy policjanci zostali poinformowani o znalezieniu na strychu jednego z budynków na terenie powiatu mrągowskiego kilkudziesięciu sztuk amunicji strzeleckiej. Łącznie zostało zabezpieczone 53 sztuk amunicji pochodzącej z czasów II wojny światowej.

W sobotę (13.04.2024 r.) w miejscowości Dłużec podczas prac polowych mężczyzna znalazł przedmiot przypominający niewybuch. Znalezisko było już mocno skorodowane. W tym przypadku również na miejsce przybył patrol saperski, który podjął niebezpieczne znalezisko.

W niedzielę (14.04.2024 r.) także podczas prac polowych został znaleziony pocisk z czasów II wojny światowej, tym razem w miejscowości Nowy Probark. Natomiast w poniedziałek (15.04.2024 r.) w Piersławku leśniczy podczas prac leśnych znalazł dwa niewybuchy. Patrol saperski, który przybył na miejsce dokonał sprawdzenia terenu, w wyniku którego ujawnił i zabezpieczył granat moździerzowy, dwa pociski artyleryjskie, oraz 546 min przeciwpiechotnych. Wszystkie przedmioty zostały bezpiecznie podjęte i przewiezione na poligon, gdzie zostaną zneutralizowane.
 

Przypominamy, że w przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie służby i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu saperskiego.

Informując Policję należy:

-precyzyjnie wskazać miejsce jego odnalezienia

-określić co zostało znalezione, opisać dość szczegółowo wygląd, ogólne gabaryty oraz ilość

-jak również podać dane kontaktowe do osoby informującej o znalezisku

Należy tutaj zaznaczyć, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

Dlatego znalezionych niewybuchów kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy też głębokie rowy.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka