ReklamaA1 - Przystań Nautica

Mazury nadal zamknięte. Ministerstwo pracuje nad specjalną tarczą dla regionu

Mazury a Covid 19Bieżące5 marca 2021, 14:33Komentarzy: 2
Mazury nadal zamknięte. Ministerstwo pracuje nad specjalną tarczą dla regionu
 fot. mazury24.eu

Minister Zdrowia nie przekazał dziś dobrych informacji dla Mazur. Nadal wszystkie hotele, pensjonaty, miejsca noclegowe oraz infrastruktura turystyczna i rekreacyjna, w tym oczywiście gastronomia, pozostają zamknięte. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii powstaje projekt tarczy antykryzysowej dla Warmii i Mazur.

Obowiązujące na Warmii i Mazurach zaostrzone rygory sanitarne będą obowiązywały przynajmniej do 21 marca br. W związku z lockdownem zamknięte są galerie handlowe, hotele, kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin był pytany w piątek na konferencji, czy rząd planuje wdrożyć specjalny pakiet pomocowy dla firm z województwa warmińsko-mazurskiego, które w związku z dodatkowymi obostrzeniami nie mogą normalnie funkcjonować.

Gowin przyznał, że rzeczywiście w resorcie rozwoju, pracy i technologii trwają prace „nad propozycją objęcia regionu warmińsko-mazurskiego, który z uzasadnionych, obiektywnych powodów został dotknięty dodatkowymi obostrzeniami” dodatkowym wsparciem finansowym.

Warmińsko-Mazurskie zostało objęte rygorami w związku z rosnąca liczbą przypadków zakażeń koronawirusem, szczególnie jego brytyjskiej – bardziej zaraźliwej – odmiany.

Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o objęcie firm z tego województwa „dodatkową tarczą finansową” wzorowaną – jak mówił – na Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych a także na tzw. tarczy regionalnej przewidującej dedykowane wsparcie dla regionów górskich. O tym jednak musi zdecydować Rada Ministrów.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W ramach RFIL samorządom ma zostać wypłacone ponad 13 mld zł.

Tzw. tarcza regionalna przewidywała skierowanie 1 mld zł do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. Nabór wniosków w tej sprawie zakończył się 12 lutego 2021 roku.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina