Mazury nadal zamknięte. Ministerstwo pracuje nad specjalną tarczą dla regionu

Mazury a Covid 19Bieżące5 marca 2021, 14:332 Komentarzy
Mazury nadal zamknięte. Ministerstwo pracuje nad specjalną tarczą dla regionu
 fot. mazury24.eu

Minister Zdrowia nie przekazał dziś dobrych informacji dla Mazur. Nadal wszystkie hotele, pensjonaty, miejsca noclegowe oraz infrastruktura turystyczna i rekreacyjna, w tym oczywiście gastronomia, pozostają zamknięte. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii powstaje projekt tarczy antykryzysowej dla Warmii i Mazur.

Obowiązujące na Warmii i Mazurach zaostrzone rygory sanitarne będą obowiązywały przynajmniej do 21 marca br. W związku z lockdownem zamknięte są galerie handlowe, hotele, kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin był pytany w piątek na konferencji, czy rząd planuje wdrożyć specjalny pakiet pomocowy dla firm z województwa warmińsko-mazurskiego, które w związku z dodatkowymi obostrzeniami nie mogą normalnie funkcjonować.

Gowin przyznał, że rzeczywiście w resorcie rozwoju, pracy i technologii trwają prace „nad propozycją objęcia regionu warmińsko-mazurskiego, który z uzasadnionych, obiektywnych powodów został dotknięty dodatkowymi obostrzeniami” dodatkowym wsparciem finansowym.

Warmińsko-Mazurskie zostało objęte rygorami w związku z rosnąca liczbą przypadków zakażeń koronawirusem, szczególnie jego brytyjskiej – bardziej zaraźliwej – odmiany.

Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o objęcie firm z tego województwa „dodatkową tarczą finansową” wzorowaną – jak mówił – na Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych a także na tzw. tarczy regionalnej przewidującej dedykowane wsparcie dla regionów górskich. O tym jednak musi zdecydować Rada Ministrów.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W ramach RFIL samorządom ma zostać wypłacone ponad 13 mld zł.

Tzw. tarcza regionalna przewidywała skierowanie 1 mld zł do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. Nabór wniosków w tej sprawie zakończył się 12 lutego 2021 roku.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - system czarterów