ReklamaA1 - Inwestycja Nove Rydzewo

Mazury niezwykłe. Tajemnice kościoła w Bezławkach

BieżąceHistoria16 maja 2022, 5:58
Mazury niezwykłe. Tajemnice kościoła w Bezławkach
 fot. mazury24.eu

Obecnie to kościół, jednak nie zawsze tak było. Niegdyś obiekt w Bezławkach był zamkiem, a z tym wiążę się pewna legenda związana ze znanym na całym świecie artefaktem – św. Graalem. Chociaż wydaje się mało prawdopodobnie, aby ten kielich faktycznie znajdował się w mazurskim zabytku, to obiekt warto zwiedzić.

Święty Graal - najczęściej kielich lub misa - występujący w legendach arturiańskich. W niektórych ich wersjach jest to kielich, którym posłużył się Jezus Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy, a później użyty przez Józefa z Arymatei do zebrania krwi Jezusa po ukrzyżowaniu. Ślad po tym artefakcie zaginął, co otworzyło drogę do poszukiwań, domysłów, tropów, wskazówek…

Jeden z tropów wiedzie na Mazury

Jedno jest pewne, jeśli nawet faktycznie taki kielich, misa istniały, przepadły bez śladu. Choć na przestrzeni wieków poszukiwacze wskazywali różne tropy. Jeden z nich prowadzi…na Mazury, konkretnie do miejscowości Bezławki, do zamku krzyżackiego z końca XIV wieku.

Na początku XV wieku Krzyżacy przeznaczyli go na siedzibę Świdrygiełły, brata króla Władysława Jagiełły, z którym walczył przy pomocy zakonu o władzę.

Słynny kielich Jezusa Chrystusa miał w XI wieku znajdować się w Anglii jako własność króla Harolda Godwinsona, który zginął w bitwie z Normanami pod Hastings.

Jego synowie w obawie przed prześladowaniami uciekli z kraju i chcieli dotrzeć do Bizancjum. Jednak w końcu mieli osiąść na Litwie. W ten sposób 300 lat później Graal trafił do księcia litewskiego Świdrygiełły, który w 1402 roku przybył z nim do Bezławek. Książe miał legendarny kielich odziedziczyć po swoim ojcu Giedyminie. Ród Giedymina według jednej z legend wywodził się od Godwina - syna angielskiego króla Haralda II, który zginął pod Hastings w 1066 r. Godwin, uciekając z Anglii, zabrać miał ze sobą królewskie skarby, wśród nich św. Graala.

Co ciekawe, ówcześni kronikarze potwierdzają, że Świdrygiełło przywiózł ze sobą do zamku w Bezławkach dwa kielichy, nazywane greckim i angielskim. Podobno zostawił je w zamku, a gdy w 1520 roku podeszli pod mury Tatarzy, Święty Graal został zamurowany gdzieś w zamienionej już na kościół budowli.

Będziecie na Mazurach? Odwiedźcie kościół w Bezławkach

Tyle legenda. Czy prawdziwa? Warto sprawdzić na miejscu. Jednak ciekawostką jest też to, że co jakiś czas kościół w Bezławkach odwiedzają członkowie średniowiecznego zakonu rycerskiego bożogrobców – to zakon, którego celem miała być ochrona grobu Chrystusa. Stąd już niedaleko do …Św. Graala i Templariuszy.

Zobaczcie kościół w Bezławkach na Mazurach

Będąc na Mazurach w okolicach Świętej Lipki warto odwiedzić również obecny kościół w Bezławkach i pomyszkować w jego zakamarkach – może trafimy na jakiś ślad legendy?

Jeśli chcecie odwiedzić to miejsce na Mazurach, koniecznie obejrzyjcie nasz materiał filmowy.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marshalle

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - system czarterów