ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Mazury to nie tylko turystyka? Rząd ma pomysł na rozwój regionu

Bieżące8 lutego 2021, 15:34Komentarzy: 1
Mazury to nie tylko turystyka? Rząd ma pomysł na rozwój regionu
 fot. mazury24.eu

Turystyka nie może być jedynym motorem rozwoju na Warmii i Mazurach - powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wskazał, że w regionie należy wzmocnić działania związane z badaniami, innowacjami i nowymi technologiami.

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie Umowy Partnerstwa, dokumentu związanego z funduszami europejskimi na lata 2021-2027. W piątek spotkanie online odbywa się w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak podkreślił wiceminister Buda, umowa o partnerstwie jest umową strategiczną, ogólnokrajową, zawieraną między Polską a Unią Europejską, która wskazuje podstawowe zasady wydatkowania środków 2021-27.

- Są także pewne wątki, które dotyczą regionów, m.in. propozycje wielkości pieniędzy w Regionalnych Programach Operacyjnych oraz w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia - dodał.

Jak ocenił, Warmia i Mazury to "region, który się rozwija, ale nigdy nie jest tak, że nie mogłoby być lepiej".

- Jeśli popatrzymy na postęp to jest znaczący, ale jeśli porównamy wskaźnik PKB na jednego mieszkańca z innymi regionami w kraju czy Unii Europejskiej, to Warmia i Mazury są w drugiej części stawki - wskazał Buda.

Jak dodał, turystyka, choć nastąpił tu mocny postęp oraz branże z nią związane nie mogą być jedynym motorem napędowym regionu.

- To jest nasz poważny sygnał, by w nowej perspektywie zmienić myślenie i wzmocnić działania w zakresie inwestowania środków, które będą na badania i rozwój, na innowacje i technologie, bo to jest najbardziej produktywne, to najlepiej pracuje w gospodarce i wraca do mieszkańca - podkreślił wiceminister.

Ministerstwo rozwoju i funduszy europejskich podało, że na źródła finansowania inwestycji w woj. warmińsko-mazurskim w nowej perspektywie finansowej UE będą się składać: 1,228 mld euro z Programu Regionalnego, 2,5 mld euro z Programu Polska Wschodnia do podziału na sześć województw, 7,1 mld euro tzw. rezerwy regionalnej, 24,9 mld euro dotacji z Funduszu Odbudowy i 34,2 mld euro pożyczek z Funduszu Odbudowy.

Wiceminister wyjaśnił, że jest pula pieniędzy, które zarządy województwa mogą wynegocjować dodatkowo, jeśli będą miały dobre projekty.

Takiemu podziałowi sprzeciwia się zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.

- W perspektywie unijnej na lata 2014-2020 otrzymaliśmy 1,72 mld euro. Bardzo niepokoi nas niższa kwota dla Warmii i Mazur i jako zarząd województwa nie zgadzamy się z tym podziałem. Będziemy zabiegali o zwiększenie tej puli pieniędzy, bo to znacznie przyspieszy rozwój naszego regionu - zapowiedział marszałek Gustaw Brzezin.

Na podstawie PAP.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz