ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazury to… poezja. To widać w Praniu

Bieżące5 marca 2020, 7:13
Mazury to… poezja. To widać w Praniu
 fot. mazury24.eu

Mazury są piękne i często stanowią natchnienie dla wielu artystów, w tym poetów – zwłaszcza tych największych. Właśnie w tym regionie swoją ostoję odnalazł Konstanty Idelfons Gałczyński. Dziś po wielkim poecie na Mazurach pozostała urocza leśniczówka i piękny zakątek w miejscowości Pranie.

Niewielka leśniczówka, zagubiona w mazurskich lasach, znana jest głównie z tego, że była ulubionym miejscem pobytu poety Konstantego Idelfonsa Gałczyńskiego. Obecnie to muzeum artysty oraz miejsce wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Obiekt położony w Puszczy Piskiej nad jeziorem Nidzkim.

Sam budynek jest dużo starszy niż samo muzeum. Został wybudowany w roku 1880 jako siedziba lokalnego leśniczego.

Poeta po raz pierwszy pojawił się tu w 1950 roku. Tak zauroczył się krajobrazem mazurskim, że przyjeżdżał tu przez kolejne trzy lata. W tym miejscu powstało wiele ważnych utworów Gałczyńskiego: Kronika Olsztyńska, Niobe, Wit Stwosz, Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu, Pieśni, Ezop świeżo malowany, Rozmowa liryczna, Spotkanie z matką, Księżyc , W leśniczówce, Chmiel na rogach jelenich, Ojczyzna i inne.

Planował również do Prania przeprowadzić się na stałe. Niestety jego śmierć w 1953 r. zniweczyła te zamierzenia.

W 1980 r. w budynku leśniczówki utworzono muzeum twórczości Konstantego Idelfonsa Gałczyńskiego. Jego zwiedzanie jest biletowane. W placówce można zobaczyć miejsce wypoczynku ale i pracy poety oraz wiele pamiątek z nim związanych.

Leśniczówka Pranie to nie tylko muzeum. Każdego roku w lipcu i sierpniu odbywają się tu koncerty muzyki poważnej i piosenki literackiej, wystawy, spotkania autorskie, recytacje poezji.

Spotkać i usłyszeć można tu znakomitych artystów polskiej estrady, którzy licznie odwiedzają obiekt.

Dojazd do leśniczówki jest możliwy od strony lądu i wody (jezioro Nidzkie) wyłącznie własnym środkiem lokomocji (leśniczówka jest położona 200 metrów od drogi łączącej Ruciane-Nidę z Karwicą, w odległości 8 km od Rucianego-Nidy).

Pojazd należy zostawić na bezpłatnym parkingu i podejść do muzeum 150 metrów pieszo. Od strony wody istnieje możliwość bezpłatnego cumowania.

Zobacz leśniczówkę w Praniu na naszych zdjęciach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew