ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Mazury turystycznie „zamrożone”. Samorządowcy z regionu apelują do premiera

Bieżące13 stycznia 2021, 11:55Komentarzy: 1
Mazury turystycznie „zamrożone”. Samorządowcy z regionu apelują do premiera
 fot. Arkadiusz Skrodzki

Mimo pięknej zimy i idealnych warunków do zimowego wypoczynku na Mazurach, region jest praktycznie opustoszały. Hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe oraz infrastruktura turystyczna są zamknięte z powodu pandemii. Członkowie Stowarzyszenia „Wielkie Jeziora Mazurskie 2020” apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie dla turystycznych przedsiębiorstw z terenu Mazur.

- Z mojej inicjatywy postanowiliśmy wystąpić do pana premiera z apelem o ponowną ocenę sytuacji samorządów i przedsiębiorców z obszarów, gdzie turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki, takich jak Mazury. Oczekujemy udzielenia wsparcia, które pozwoli zatrzymać postępujący regres gospodarczy – mówi burmistrz Mikołajek, Piotr Jakubowski.

Członkowie Stowarzyszenia „Wielkie Jeziora Mazurskie 2020” skierowali do premiera rządu petycję, w której czytamy: „z wielką uwagą wysłuchaliśmy poniedziałkowego wystąpienia Wicepremiera – Pana Jarosława Gowina oraz Szefa KPRM Pana Michała Dworczyka w sprawie wsparcia dla gmin położonych na terenach górskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prawdę mówiąc liczyliśmy na to, że w związku z wcześniejszymi wystąpieniami skierowanymi do Pana ze strony innych samorządów, położonych w terenach turystycznych, w tym między innymi  gmin nadmorskich, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego czy Prezydenta Torunia, problem samorządów i przedsiębiorców z innych obszarów naszego kraju również zostanie zauważony. Niestety tak się nie stało”.

„Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę Pana Premiera, że skutki wprowadzonych ograniczeń zaczynają być głęboko odczuwalne w gospodarce obszaru Wielkich Jezior Mazurskich jak i całym regionie Warmii i Mazur. Jak Panu Premierowi wiadomo, w znacznej mierze gospodarka naszego regionu oparta jest na turystyce oraz branżach z nią powiązanych”.

„Środki zarobione w okresie zimowym i wiosennym umożliwiały naszym przedsiębiorcom przynajmniej na utrzymanie zatrudnienia, poniesienie opłat, czy podatków i przygotowanie do kolejnego sezonu. W tym roku, po stratach jakie przyniosła wiosną pierwsza fala pandemii, znaczna część obiektów przygotowana była na przyjęcie większych grup gości w okresie świąt i nowego roku oraz ferii zimowych, jednak w związku z dalszym rozwojem pandemii i wprowadzonym zamrożeniem tej branży, tak się nie stało.  Obiekty noclegowe, lokale gastronomiczne zostały pozamykane wraz z nimi różne firmy świadczące na ich rzecz usługi czy dostawy. Sygnały jakie otrzymujemy od naszych przedsiębiorców są niepokojące ponieważ odnotowują oni olbrzymie straty finansowe związane z koniecznością utrzymania infrastruktury i pracowników.  Coraz powszechniejsze stają się informacje o zwolnieniach, a co gorsze o zamknięciach firm. Mamy rosnące obawy o to czy lokalne przedsiębiorstwa będą w stanie po tak głębokim kryzysie odbudować się. Jeśli nie, to po raz kolejny zaobserwujemy wypieranie lokalnego kapitału, zarówno tego ludzkiego jak i finansowego z naszego i tak ubogiego regionu.

Jako lokalne samorządy już odczuwamy, a w najbliższych miesiącach z całą pewnością będziemy jeszcze silniej odczuwać skutki zapaści lokalnej gospodarki. Przedsiębiorcy zaczynają zwracać się do nas o pomoc w zakresie umarzania podatków i opłat lokalnych. Braki wpływów podatkowych, nie tylko wpłyną negatywnie na planowane działania rozwojowe ale przede wszystkim zaczynają zaburzać bieżące funkcjonowanie. Przypominamy, że jest to o tyle trudne, że mieszkamy w obszarach o niskim zaludnieniu, słabo zurbanizowanych, o stosunkowo dużym na tle kraju bezrobociu,  gdzie koszty utrzymania chociażby oświaty i opieki społecznej są duże i często niewspółmierne do dochodów”.

Samorządowcy z regionu Mazur oczekują od rządu udzielenia wsparcia, które pozwoli zatrzymać postępujący regres gospodarczy. Wskazują w petycji, że środki finansowe przekazane przedsiębiorcom z cała pewnością wielu z nich uchronią przed wizją likwidacji, to zaś pozwoli utrzymać miejsca pracy.

Natomiast wsparcie samorządów pozwoli nie tylko  nie spowolnić inwestycji publicznych ale też pomóc lokalnym firmom przetrwać ten tak trudny dla wszystkich czas pandemii, a przede wszystkim uratować gospodarkę lokalną i krajową, bez dalszego pogłębiania przepaści gospodarczych i społecznych pomiędzy różnymi regionami Polski.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów