ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Medycyna estetyczna w profilaktyce starzenia się skóry u mężczyzn

Pozostałe26 lutego 2024, 13:33
Medycyna estetyczna w profilaktyce starzenia się skóry u mężczyzn

W procesie starzenia się skóry kluczową rolę odgrywają czynniki środowiskowe, ale też geny, hormony i… płeć. Panowie starzeją się nieco inaczej w porównaniu do kobiet. Jednak i oni mogą zadbać o właściwą pielęgnację, która pomoże na dłużej zachować młodzieńczy wygląd. Jakie zabiegi medycyny estetycznej sprawdzą się w ramach profilaktyki starzenia się skóry u mężczyzn?

Jak najczęściej starzeje się skóra mężczyzn i co wpływa na ten proces?

Starzenie się ciała w pierwszej kolejności zaczyna być widoczne na skórze. Traci ona jędrność i jednolity koloryt, pojawiają się na niej różne niedoskonałości – suchość, teleangiektazje, zmarszczki. Zmiany takie są następstwem spowolnienia procesów metabolicznych, przez które komórki skóry są coraz mniej efektywnie wymieniane na nowe. Spada więc poziom kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za sprężystość tkanek. Do tego dochodzi wyższa wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych – promieni UV, zanieczyszczeń, zmiennej temperatury. Skład i funkcjonowanie tkanek uzależnione są także od działania hormonów, głównie płciowych. Ważną rolę w zmianach toczących się w ciele obu płci odgrywają też czynniki genetyczne wpływające np. na grubość skóry, jej odporność i funkcjonalność.

Skóra mężczyzn jest kilkakrotnie grubsza od skóry kobiet – na poszczególnych obszarach ciała może składać się nie z kilkunastu lub dwudziestu warstw, a nawet przeszło trzydziestu. Tkanki u płci męskiej są też bardziej zwarte i sprężyste. Ponadto u mężczyzn zwykle ma miejsce intensywniejsza praca gruczołów łojowych i potowych, a ich wydzielina jest ważnym elementem ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Kiedy mężczyźni powinni zacząć profilaktykę przeciw starzeniu się skóry?

Budowa skóry mężczyzn sprawia, że pierwsze oznaki upływającego czasu pojawiają się u nich w innym czasie, niż u kobiet – zwykle później. W przypadku Pań proces starzenia najczęściej jest wczesny i postępujący, ale powolny. Mężczyźni natomiast często mogą cieszyć się młodym wyglądem dłużej, nawet do 30.–40. roku życia, ale później rozpoczęty proces zmian zwykle ma intensywny charakter.

Chociaż u Panów objawy starzenia występują stosunkowo późno, na ich rozwój wpływa wcześniejszy styl życia. Niekorzystnie na skórę działa zwłaszcza nadmiar promieni UV, zanieczyszczenia środowiskowe, niezdrowa dieta, wahania hormonalne i niedostateczna lub niewłaściwa pielęgnacja. Starzeniu się skóry u mężczyzn nie można zapobiec, ale można je skutecznie spowolnić korzystając z zabiegów profilaktycznych. Ofertę dla mężczyzn posiada renomowana klinika medycyny estetycznej w Warszawie. Panowie tutaj znajdą zabiegi odpowiednie dla siebie. Dobrym czasem na intensywną kontynuację działań profilaktycznych są trzydzieste urodziny, ale zaleca się, aby profilaktyka była rozpoczęta możliwie najwcześniej, czyli już mniej więcej od 20 roku życia.

Zabiegi medycyny estetycznej spowalniające oznaki starzenia u mężczyzn

Tuż po pierwszych zmarszczkach mimicznych u mężczyzn mogą bardzo szybko pojawić się głębokie bruzdy i znaczne opadanie skóry pozbawionej elastyczności. Dodatkowo, m.in. w następstwie zmian hormonalnych, niekiedy w późniejszych latach u mężczyzn występują zmiany trądzikowe, przebarwienia, zmiany naczyniowe czy brodawki łojotokowe. Zabiegi, z którzy mężczyźni mogą skorzystać w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej, jak również w celu redukcji już widocznych niedoskonałości to m.in.:

 • Laseroterapia – pozwala usunąć m.in. blizny potrądzikowe i przebarwienia, dodatkowo prowadzi do zagęszczenia skóry i redukcji wiotkości.
 • Skoncentrowane fale radiowe – zabieg zagęszcza tkanki podskórne, ujędrnia i stymuluje skórę.
 • Infuzja tlenowa – spłyca zmarszczki, poprawia napięcie skóry, wygładza ją, redukuje cienie pod oczami i wyrównuje koloryt.
 • Peelingi – redukują nierówności i pobudzają odnowę skóry.
 • Osocze bogatopłytkowe – pobudza produkcję kolagenu i elastyny, redukuje zmarszczki i wpływa pozytywnie na ogólną kondycję skóry.
 • Mezoterapia hydroliftingująca – poprawia mikrokrążenie i odżywienie skóry, działa intensywnie nawilżająco.
ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka