ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Miejskie łąki zakwitną w Giżycku

Bieżące24 kwietnia 2021, 7:49
Miejskie łąki zakwitną w Giżycku
 fot. Urząd Miejski w Giżycku

Zakładanie łąk kwietnych w miejscu dotychczasowych trawników to popularne rozwiązanie w wielu miastach Polski. To nie tylko piękny, ale i praktyczny sposób zagospodarowania przestrzeni. Jak informuje Urząd Miejski w Giżycku, to mazurskie miasto włącza się w obowiązujący trend, w Światowy Dzień Ziemi w mieście założono trzy łąki kwietne.

Miasto połączyło siły z Wodami Polskimi – Zarząd Zlewni w Giżycku. Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz przedstawiciele Wód Polskich przy wsparciu pracowników Miejskiego Zakładu Komunalnego, posiali łąki kwietne.

W każdej z lokalizacji tj. przed siedzibą Zarządu Zlewni w Giżycku, przy ul. Olsztyńskiej 4 oraz na skwerze przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i al. 1 Maja zamontowano także hotel dla owadów.

Tereny spontanicznych łąk, dzięki rozbudowanym korzeniom roślin, zatrzymują wilgoć dłużej niż trawnik, co wpływa korzystnie na małą retencję. Kwitnące na łące rośliny są niezwykle wartościowe dla owadów zapylających, są także schronieniem dla zwierząt. Co praktyczne, łąk kwietnych nie trzeba regularnie kosić, nawozić i podlewać, to zdecydowanie zmniejsza koszty pielęgnacji. Rzadko koszone trawniki zapobiegają też erozji gleby.

- Namawiamy wszystkich do zakładania takich łąk – zachęca rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz. - Tą akcją rozpoczynamy kampanię edukacyjną „Łąki kwietne. Same zalety!”.

Kampania ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że każdy z nas w prosty sposób może zatrzymywać wodę na swoich podwórkach i w najbliższej okolicy.

- Łąka kwietna wymaga od nas słońca, deszczu i świętego spokoju – zapewnia naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Ewa Unrug-Wiszowaty. - Posiejemy nasiona m. in. słonecznika, werbeny, kosmosu, chabra, Będzie kolorowo i smacznie, nasi skrzydlaci przyjaciele będą mieli co zjeść, a kwiaty, mam nadzieję, ubarwią naszą przestrzeń publiczną.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka