ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mieszkańcy odnowili dawny mazurski cmentarz we wsi Krutyń

BieżąceHistoria23 maja 2021, 9:52Komentarzy: 2
Mieszkańcy odnowili dawny mazurski cmentarz we wsi Krutyń
 fot. Informacja Turystyczna Mrągowo

We wsi Krutyń odsłonięto w sobotę głaz upamiętniający mieszkańców pochowanych na cmentarzu, na którym spoczywają ewangelicy i katolicy. Cmentarz odnowili mieszkańcy.

Mieszkańcy ze Stowarzyszenia "Nasza Krutyń" oczyścili cmentarz, ogrodzili, przy głównym wejściu ustawili pamiątkowy głaz z fragmentem wiersza pastora Jaguckiego o przemijaniu. Działacze tego stowarzyszenia od kilku lat opiekują się starymi cmentarzami w gminie Krutyń.

- Wynika to z potrzeby naszego serca, bo tam, gdzie są pochowani ludzie, tam jest miejsce święte - powiedziała wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Aleksandra Żabińska.

Krutyń to wyjątkowa wieś na Mazurach, znana dla większości ludzi głównie ze spływów kajakowych malowniczą rzeką Krutynią. Wieś ta jest też ważna dla społeczności Mazurów - tu mieszkał m.in. Karol Małłek zwany mazurskim królem. Na cmentarzu w Krutyni pochowany jest też ojciec pisarza Ernsta Wiecherta oraz zmarły kilka lat temu mazurski działacz Tadeusz Willan.

Biskup diecezji mazurskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Paweł Hause podczas uroczystości na krutyńskim cmentarzu podkreślił, że wydarzenie to jest wyjątkowe, ponieważ "dużo takich miejsc jest zapominanych".

- Smutek ogarnia wszystkich, gdy usuwane są ślady mazurskości, dlatego tym bardziej warto docenić takie inicjatywy jak ta mieszkańców Krutyni - powiedział bp. Hause.

W uroczystościach w Krutyni uczestniczyli mieszkańcy wsi oraz pełnomocnik marszałka ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Leyk, prywatnie członek ważnej dla Mazurów rodziny działaczy na rzecz tej krainy.

Leyk po mazursku podziękował mieszkańcom Krutyni za pamięć o przodkach. Obecni na uroczystości pastorzy kościoła ewangelickiego modlili się, by "szacunek i wiara pozwoliły być dla wszystkich braćmi i siostrami, byśmy zostawili przyszłym pokoleniom świadectwo miłości, a nie nienawiści".

W ostatnim czasie głośna na Mazurach jest sprawa zniszczenia cmentarza ewangelickiego w Nowej Wsi Ełckiej, gdzie proboszcz parafii katolickiej wraz z parafianami "oczyszczając cmentarz" zniszczyli kilkadziesiąt nagrobków Mazurów. Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura i gmina Ełk. Podczas uroczystości w Krutyni nikt wprost nie wspomniał o tych wydarzeniach.

źródło: PAP/TVP Olsztyn

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz