ReklamaA1 - Stranda Wiosna Lato

Miliony euro dla Warmii i Mazur na walkę ze skutkami pandemii

Bieżące21 stycznia 2022, 5:56
Miliony euro dla Warmii i Mazur na walkę ze skutkami pandemii
 fot. mazury24.eu

20 mln euro z funduszy unijnych trafi na Warmię i Mazury na walkę ze skutkami pandemii COVID-19. Pieniądze mają wesprzeć przedsiębiorstwa dotknięte kryzysem spowodowanym pandemią oraz mają poprawić wydolność ochrony zdrowia.

Jak poinformował, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury 2014-2020, o które wnioskował zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Budżet programu zwiększył się o ponad 20 mln euro Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Są to środki z instrumentu REACT-EU. Jest jednym z elementów Planu Odbudowy dla Europy - "Next Generation EU", będącego odpowiedzią Unii Europejskiej na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa - podał Urząd Marszałkowski.

W wyniku zakończenia negocjacji Program zyskał 13. Oś Priorytetową "Odporna i zdrowa gospodarka przyszłości". Zaplanowano w niej dalsze wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 w wysokości niemal 11 mln euro.

Przewidziano także pomoc na poprawę wydolności ochrony zdrowia i przygotowanie jej na sytuacje kryzysowe, na co przeznaczone zostanie nieco ponad 9 mln euro.

Czas na realizację projektów finansowanych ze środków REACT-EU jest bardzo krótki. Muszą bowiem zostać rozliczone jeszcze w obecnym okresie programowania - przekazał marszałek Brzezin.

Wyjaśnił, że Komisja Europejska przyznała sześciu regionom 136 milionów euro na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 oraz na wsparcie transformacji cyfrowej i ekologicznej. Łącznie do wszystkich województw z REACT-EU trafić ma 365 mln zł.

- Polityka spójności od początku pandemii jest efektywnym narzędziem przeciwdziałania jej skutkom. Środki REACT-EU to kolejny zastrzyk finansowy wypełniający lukę między pierwszą reakcją na kryzys a długoterminowym wsparciem okresu programowania 2021-2027. Pieniądze mogą zostać teraz wykorzystane m.in. na organizację nowych naborów lub na dofinansowanie projektów znajdujących się na listach rezerwowych - dodał Brzezin.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022