ReklamaA1 - Przystań Nautica

Miliony na poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej

BieżąceInwestycje18 września 2019, 19:45
Miliony na poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej
 fot. Mazury24

676 milionów euro otrzyma Polska z unijnego budżetu na poprawę infrastruktury kolejowej i drogowej. Komisja Europejska przyjęła trzy duże projekty – podaje Informacyjna Agencja Radiowa. Zostaną one sfinansowane z polityki spójności i poprawią bezpieczeństwo pasażerów, przy jednoczesnym skróceniu czasu podróży i zmniejszeniu kosztów.

Ponad 487 milionów euro będzie przekazane na modernizację krajowego systemu komunikacji kolejowej. Finansowane przez Unię prace będą polegały na zastąpieniu przestarzałej technologii i stworzeniu nowoczesnego systemu komunikacji na prawie 14 tysiącach kilometrów linii kolejowej w całym kraju.

Ten projekt, oprócz poprawy bezpieczeństwa pasażerów i skrócenia czasu podróży, umożliwi Polsce wprowadzenie europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym, który połączy polskie linii kolejowe z europejską siecią kolejową.

Komisja, w oświadczeniu prasowym napisała, że dostosowanie polskich systemów komunikacyjnych do systemów istniejących w całej Europie pozwoli uniknąć konieczności zmiany lokomotyw lub urządzeń pokładowych na przejściach granicznych. Dzięki temu transport kolejowy będzie bardziej opłacalny i szybszy. Oczekuje się, że projekt rozpocznie się w lipcu 2023 roku.

Z kolei prawie 117 milionów euro ma być przekazanych na modernizację linii kolejowych na Śląsku. Projekt obejmuje modernizację i elektryfikację 46 kilometrów linii kolejowych a także budowę lub remont stacji, peronów, wiaduktów i mostów na Śląsku. Ma on również umożliwić dostęp do peronów osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz budowę nowej stacji na międzynarodowym lotnisku w Pyrzowicach.

Zmniejszenia natężenia ruchu w województwie warmińsko-mazurskim

Trzeci projekt, opiewający na sumę prawie 72 milionów euro, ma przyczynić się do zmniejszenia natężenia ruchu w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowana zostanie obwodnica, która od wschodu omijać będzie Nowe Miasto Lubawskie. Połączy ona województwo warmińsko-mazurskie z województwem kujawsko-pomorskim i tym samym zapewni łatwiejszy dojazd do Morza Bałtyckiego. Prace powinny zostać zakończone w czerwcu 2021 roku.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club