ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

Miłośnicy Mazur - Jelenie na zdjęciach Jana Olchówki

Przyroda6 lutego 2020, 21:05Komentarzy: 2
Miłośnicy Mazur - Jelenie na zdjęciach Jana Olchówki

Tydzień bez zdjęć lub materiałów video przesłanych przez stałych współpracowników lub Miłośników Mazur, to tydzień stracony. Dzisiaj bohaterami zdjęć, które powstały w kilkunastu przyrodniczych sesjach zdjęciowych są... mazurskie jelenie (łanie i byki).

Oczywiście jak w poprzednich artykułach i galeriach, zdjęcia przesłał nam Jan Olchówka - za co jak zwykle i bez znudzenia serdecznie dziękujemy.

Jeleń, najbardziej dostojny ssak naszych lasów. Spotkanie z jeleniem zawsze przynosi powiew dreszczyku. Jego dumna sylwetka - szczególnie byków - ozdobiona rozłożystym porożem robi niemałe wrażenie. Przez większą część roku fotografowanie jelenia jest dość trudne, ponieważ jest to zwierzę bardzo płochliwe. Podejście jelenia na bliską odległość poza jego okresem okresem godowym wymaga nie lada umiejętności i sporo szczęścia.

Jelenie w dzień ukrywają się w lasach a wychodzą na żerowanie najczęściej nocą. Dlatego niełatwo je spotkać w ciągu dnia w porze dogodnej do fotografowania.

Dopiero na przełomie września i października, kiedy zaczyna się rykowisko, ich czujność nagle słabnie. Odbywa się w tym czasie niesamowity spektakl. Z oddali rozlega się donośny głos byków ciągnący się często na odległość kliku kilometrów. Samce podążają za chmarami łań nie bacząc na zagrożenie z zewnątrz. Byki zajęte amorami dość łatwo dają się podejść. Jest to okres kiedy można z dość bliskiej odległości zrobić im ciekawe zdjęcia. Niestety, jelenie dają się w tym czasie podchodzić również myśliwym i dla wielu z nich jest to ostatnie rykowisko.

Poniżej galeria zdjęć, którą koniecznie musi zobaczyć każdy z Was.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Luani Consulting
ReklamaA2 - Tło Dla Mew