ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mogli zniszczyć zabytek w Baniach Mazurskich. Konserwator wstrzymał prace

Bieżące8 maja 2021, 8:25Komentarzy: 3
Mogli zniszczyć zabytek w Baniach Mazurskich. Konserwator wstrzymał prace
 fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie

Wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał termomodernizację budynku Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich, podczas której skuwano elementy ozdobnej elewacji. Gmina nie zgadza się z tymi decyzjami.

W piątek kierownik ełckiej delegatury Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków Joanna Sobolewska zdecydowała o wstrzymaniu prac termomodernizacyjnych budynku Urzędu. W obiekcie ocieplono już styropianem tylną ścianę i jedną ścianę szczytową; rozpoczęto prace przy ścianie frontowej. Urząd konserwatora rozpoczął też procedurę zmierzającą do wpisania budynku do rejestru zabytków.

- Z naszych ustaleń wynika, że wstrzymana inwestycja polegająca na termomodernizacji obiektu z jednoczesnym zniszczeniem jego elewacji jest wynikiem błędu organu budowlanego, który przed wydaniem pozwolenia na budowę nie przesłał do WKZ dokumentacji projektowej w celu jej uzgodnienia (zatwierdzenia w formie postanowienia lub tzw. milczącej zgody). Do gminy wysłane zostało zawiadomienie o wszczęciu postępowania ws. wpisu obiektu do wojewódzkiego rejestru zabytków nieruchomych – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Przedwojenny budynek gminy w Baniach Mazurskich, pochodzący prawdopodobnie z lat 20. XX wieku, powinien znajdować się w gminnej ewidencji zabytków, ale gmina ta nie ma takiej ewidencji.

- Ani my, gmina, ani starostwo powiatowe w Gołdapi, które wydało nam zgodę na docieplenie, nie mieliśmy świadomości o tym, że budynek powinien być w ewidencji. Gdyby był, nie pominęlibyśmy uzgodnienia remontu z konserwatorem - powiedział wójt gminy Łukasz Kuliś.

Dodał, że w poprzednich latach w budynku wymieniono okna, schody i nikt na te prace nie zareagował.

W ocenie konserwatora warta uwagi i ochrony konserwatorskiej jest frontowa ściana budynku, która jest ceglano-tynkowana. Ozdobne elementy znajdują się m.in. przy oknach. Aby docieplić ścianę styropianem ekipa remontowa skuła już część zdobień.

- Ozdobne elementy w naszym projekcie termomodernizacji miały być odtworzone. Nie w skali jeden do jednego, ale by były - dodał wójt Bań Mazurskich.

Gmina zamierza odwołać się od decyzji o wstrzymaniu termomodernizacji budynku, konserwator będzie prowadził procedurę zmierzającą do wpisania budynku do rejestru zabytków.

W ocenie Joanny Sobolewskiej wygląd frontowej ściany budynku da się jeszcze przywrócić.

źródło: samorzad.pap.pl/WKZ Olsztyn

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 5
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts