ReklamaA1 - Sailing Machine

Most na śluzie Guzianka II jest już przejezdny

Inwestycje1 sierpnia 2019, 15:47Komentarzy: 2
Most na śluzie Guzianka II jest już przejezdny
Most na śluzie Guzianka II  fot. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie / wody.gov.pl

Dobiegł końca kolejny etap wielomilionowej inwestycji, którą realizuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z mazurskimi samorządami oraz Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie. 31 lipca prezes Wód Polskich Przemysław Daca uroczyście otworzył most na śluzie Guzianka II w Rucianem-Nidzie. Śluza Guzianka II połączy jeziora Guzianka Mała i Bełdany, co ma wpłynąć na poprawę warunków żeglugi turystycznej na Mazurach.

Śluza Guzianka przez ponad sto lat wysłużyła już swoje - jest w złym stanie technicznym. Obiekt wymaga modernizacji, a co za tym idzie, całkowitego zamknięcia i wyłączenia z ruchu żeglugowego. W związku z tym w październiku 2018 roku została podpisana umowa na budowę śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie - obiektu, który ma wpłynąć na poprawę jakości ruchu żeglugowego w systemie Wielkich Jezior Mazurskich.
Rozpoczęcie budowy śluzy Guzianka II to etap I projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka””.
Projekt ten jest realizowany w ramach współpracy i partnerstwa kilku instytucji (Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Gminy Mikołajki, Gminy Ryn, Gminy Ruciane-Nida, Gminy Pisz, Gminy Mikołajki, Miasta Giżycko), a jego liderem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie.

Budowa śluzy Guzianka II. Fot. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie / wody.gov.pl Budowa śluzy Guzianka II. Fot. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie / wody.gov.pl

Projekt na modernizację starej i budowę nowej

Zgodnie z projektem nowa śluza, tzw. Guzianka II, ma obsługiwać ruch podczas remontu starej śluzy. Docelowo jednak Guzianka II ma przejąć część ruchu żeglugowego pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkie. Nowa śluza będzie mogła pomieścić w dwóch rzędach 10 dużych i średnich jachtów lub 12 jachtów średnich i małych.

Jak zaznaczają realizatorzy projektu, etap I to nie tylko budowa śluzy, ale też prace przy udrożnieniu szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie-Tałty i przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie. Roboty budowlane mają potrwać do 30 czerwca 2020 roku, a ich koszt wynosi 26 437 000 złotych.

Guzianka pracuje niemalże na okrągło

Śluza Guzianka została wybudowana i uruchomiona w 1879 roku. Łączy główną grupę jezior mazurskich (przez jezioro Bełdany) z miastem Ruciane-Nida, z Jeziorem Nidzkim oraz z jeziorami Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Jej długość wynosi 44 metry, szerokość wrót to 7,5 metra, a różnica poziomów wody to 2 metry. Pierwotnie wykonana była z drewna, następnie w 1899 roku do budowy ścian użyto trwalszych materiałów - kamieni i cegieł.

W sezonie turystycznym śluza Guzianka pracuje niemalże na okrągło - przeprawia kilkaset jednostek pływających dziennie. Korzystają z niej zarówno jachty, motorówki, jak i kajaki oraz statki wycieczkowe. Szacuje się, że w ciągu roku Guzianka śluzuje około 20 tysięcy jednostek wodnych. A to świadczy o tym, że cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew