ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Most obrotowy w Giżycku jest otwierany tylko trzy razy dziennie. Jednak może też przestać działać

BieżąceInwestycje16 maja 2024, 13:04Komentarzy: 4
Most obrotowy w Giżycku jest otwierany tylko trzy razy dziennie. Jednak może też przestać działać
 fot. mazury24.eu

Sezon żeglarski na Mazurach już się rozpoczął. Pierwsze jachty już widać na akwenach. Co prawda ten sezon będzie łatwiejszy ponieważ zakończyły się już remonty na śluzach Guzianka oraz kanałach, jednak bez przeszkód się nie obędzie. Most obrotowy w Giżycku, po uszkodzeniach, będzie otwierany jedynie trzy razy dziennie.

Po uszkodzeniach spowodowanych pracami remontowymi nabrzeży, w tym sezonie turystycznym zabytkowy most na Kanale Łuczańskim będzie działał. Jednakże, zgodnie z ekspertyzą techniczną, otwierany rzadziej. Trzy razy w ciągu dnia.

Most będzie otwierany dla wodniaków w następujących godzinach:
 10.30 – 11.00
 12.35 – 14.25
 17.25 – 18.25

Do końca czerwca oraz od 1 września do 31 października, most będzie otwierany dla ruchu wodnego po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z obsługą mostu tel. 726 888 878. Takie otwarcia mostu będą możliwe jedynie w wyżej wymienionych godzinach. Od 1-go listopada 2024 most zostanie zamknięty dla ruchu wodnego. 

Jak mówił Radiu Olsztyn starosta giżycki Mirosław Drzażdżewski, ekspertyza wykonana po uszkodzeniu mostu nakazuje otwieranie konstrukcji trzy razy na dobę i tak się stanie w tym roku.

- Most obrotowy, po doraźnej naprawie, w dalszym ciągu działa w trybie awaryjnym. Dopiero gruntowna przebudowa, pozwoli na normalne użytkowanie - poinformował wicestarosta giżycki Mateusz Sieroński. - Otrzymaliśmy prawie 8 mln zł dofinansowania na gruntowną przebudowę. Jesteśmy w trakcie procesu inwestycyjnego. Pozyskanie odpowiednich uzgodnień, pozwoleń, rozpisanie przetargu i stworzenie dokumentacji sprawia, że prace raczej nie ruszą przed jesienią.

Jednakże w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, obiekt może zostać zamknięty dla ruchu wodnego. Ponieważ jak informuje Urząd Miejski w Giżycku, po dokonaniu doraźnej naprawy mostu, mając na względzie jego dalszą eksploatację obiekt został objęty cyklicznym monitoringiem przyczółków. W przypadku stwierdzenia przemieszczenia się elementów mostu, które mogą zablokować jego prawidłowe funkcjonowanie, most będzie przejezdny wyłącznie dla ruchu kołowego.

Most obrotowy w Giżycku na Mazurach został zbudowany w 1898 r. w celu zapewnienia dojazd z miasta do Twierdzy Boyen. Ma ponad 20 metrów długości i 8 szerokości i jest otwierany był wcześniej 12 razy dziennie: 6 razy dla ruchu wodnego i 6 razy dla ruchu kołowego. Przęsło jest jedno i nie podnosi się do góry, ale odchyla w bok o 90 stopni. Ustawia się równolegle do nabrzeża kanału.

Dzięki specjalnemu, oryginalnemu mechanizmowi 100 tonowy most może obsługiwać ręcznie jeden operator. Cała operacja otwierania mostu zajmuje około 5 minut. U osoby obsługującej most można otrzymać specjalny certyfikat – pieczęć obecności na tym obiekcie. Stanowi jedną z największych atrakcji miasta ściągając tysiące turystów.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Odysseya Yachts