A0 - Pomoc Wodna
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mosty w Stańczykach wyróżnione "Złotą Pinezką" Google

Bieżące3 sierpnia 2020, 15:37Komentarzy: 1
Mosty w Stańczykach wyróżnione "Złotą Pinezką" Google
 fot. mazury24.eu

Z okazji 15-lecia uruchomienia Google Maps przyznano Złote Pinezki, czyli nagrody dla najlepszych atrakcji turystycznych w kraju. Na polskiej liście znalazło się 16 miejsc – po jednej z każdego województwa. Mazury reprezentują mosty w Stańczykach.

Premiera Google Maps odbyła się w lutym 2005 roku i szybko zrewolucjonizował Internet, jako idealny program do wyszukiwania i oznaczania m.in. atrakcyjnych miejsc na świecie. Z usługi korzysta dziś około miliarda użytkowników. W bazie Map Google znajduje się 200 milionów miejsc, pod którymi użytkownicy każdego dnia zostawiają 20 milionów wpisów, wskazówek, opinii, zdjęć czy informacji.

Właśnie na podstawie tych wpisów Google wyłoniło najważniejsze i najlepiej oceniane miejsca w Polsce, po jednym w każdym z 16 województw.

W każdym województwie wybraliśmy najwyżej ocenianą atrakcję turystyczną spośród pięciu miejsc o największej liczbie zgromadzonych ocen. Lista powstała w lutym, niestety z powodu restrykcji związanych z koronawirusem nie udało nam się przekazać statuetek laureatom. Cieszymy się, że możemy to zrobić teraz – powiedziała Elżbieta Różalska z biura prasowego Google.

Globalna korporacja na Warmii i Mazurach wyłoniła most w Stańczykach. 

Stańczyki to mała wieś oddalona 25 kilometrów od Gołdapi. Właśnie tam znajdują się dwa nieczynne mosty kolejowe, które z powodzeniem mogłyby służyć jako scenografia filmu lub grafika promocyjna najnowszego symulatora kolejowego. Ich wysokość to 36,5 metra każdy. Wiadukty mogą pochwalić się średnią ocen 4,6 (na podstawie 3200 opinii).

Zobacz pełna listę nagród przyznanych przez Google Maps.

Przeczytaj o mostach w Stańczykach na Mazurach.

Pozostałość ciekawej architektury komunikacji kolejowej w północnej części Mazur. W miejscowości Stańczyki możemy podziwiać potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy na odcinku 31 km. Architekturą oba mosty nawiązują do rzymskich akweduktów i są najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce.

Mosty powstały w latach 1912-1918. Obiekty mają konstrukcję żelbetową, pięcioprzęsłową o równych łukach o wysokości 15 metrów. Są dla siebie bliźniacze. Zaprojektowali je architekci z Włoch.

Konstrukcja mostów charakteryzuje się doskonałymi proporcjami. Filary natomiast ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Dlatego oba mosty kolejowe nazywane są często „Akweduktami Puszczy Rominckiej”.

Warto wiedzieć, że dwa mosty w Stańczykach są jednymi z najwyższych tego typu obiektów w Polsce. Długość to 200 metrów a wysokość dochodzi do 36 metrów. Przecinają dolinę rzeki Błędzianki. Były częścią potężnej magistrali kolejowej łączącej Czersk z Litwą i przechodziła przez Mazury. Jednak w wyniku działań wojennych (I wojna światowa) tej potężnej inwestycji kolejowej zaniechano. Mosty stanowiły element lokalnej trasy kolejowej.

Największa atrakcja Mazur według Czytelników mazury24.eu

Warto dodać, że również nasz portal promuje atrakcje turystyczne regionu Warmii i Mazur. Największą popularnością wśród naszych Czytelników cieszy się tajemnicza śluza w Leśniewie Górnym (5594 odsłony).

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka