ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

Można żeglować. Od 4 maja porty ponownie otwarte

Mazury a Covid 19Bieżące4 maja 2020, 9:02Komentarzy: 4
Można już na Mazurach korzystać z portów.
Można już na Mazurach korzystać z portów. fot. mazury24.eu

Żeglarze będą mogli skorzystać z usług mazurskich portów i przystani. Normuje to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja br. Oznacza to, że od poniedziałku będzie można już zwodować jacht i przybić do portu.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja br. zezwala na wykorzystanie infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji.

Oznacza to, że w tych miejscach nadal nie mogą funkcjonować tawerny czy restauracje. Rozporządzenie natomiast nic nie wspomina o sanitariatach. Mowa jest jedynie o "infrastrukturze zewnętrznej". 

Zapis ten oznacza, że od 4 maja 2020 r. porty mogą prowadzić działalność w zakresie infrastruktury zewnętrznej tj. pomostów, bramownicy, odbioru ścieków, udostępniania energii, parkowania itp.

Nadal nie można udostępniać infrastruktury wewnętrznej, jak sanitariaty, sale szkoleniowe, siłownie, pomieszczenia gospodarcze, pralnie, suszarnie itp.

Należy jednak pamiętać, że z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) mogą korzystać w tym samym czasie nie więcej niż dwie osoby, z wyłączeniem osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie.

Nadal obowiązują zalecenia o zachowaniu tzw. dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki lub odzieży.

Obowiązek utrzymywania dwumetrowej odległości między osobami dotyczy przemieszczania się pieszo, więc nie obowiązuje na pokładzie jachtów.

Należy natomiast zachować taką odległość od innych ludzi np. w miejscu cumowania i nie zbliżać się do innych żeglarzy.

Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej policji Tomasz Markowski w rozmowie z PAP zapowiedział, że do końca sezonu patrole policyjnych wodniaków będą dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo osób pływających po jeziorach, wypoczywających nad wodą i kąpiących się.

Policjanci będą też zwracali uwagę na to, czy przestrzegane są zakazy, nakazy i obostrzenia obowiązujące w czasie epidemii COVID-19.

- Jak co roku będziemy kontrolować wyposażenie łodzi, trzeźwość sterników czy przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą, a dodatkowo również to, czy przestrzegane są przepisy związane ze stanem epidemii, dotyczące zachowania w miejscach publicznych i zakazu zgromadzeń - powiedział Markowski.

Przeczytaj też jak będą funkcjonować hotele na Mazurach.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 100

 • 61
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 9
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 12
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 5
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 9
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka