ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

Mrągowo inwestuje w turystykę. Miasto sięga po środki norweskie

Inwestycje24 grudnia 2019, 8:55
Mrągowo inwestuje w turystykę. Miasto sięga po środki norweskie
Mrągowo chce sięgnąć po fundusze norweskie fot. mazury24.eu

Mrągowo znalazło się w gronie nielicznych miast, które zakwalifikowały się do II etapu naboru w ramach Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków Funduszy Norweskich i EOG 2014 – 2021. Z województwa warmińsko-mazurskiego do drugiego etapu przeszedł także Ełk.

Mrągowski projekt, który zakwalifikował się do II etapu naboru, nosi nazwę „Silna marka MRĄGOWO”. Co kryje się pod tym hasłem? Wyjaśnia burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski.

- Mrągowo jest już silną marką, rozpoznawalną w kraju, głównie za sprawą festiwali. Jednak badania pokazują, że słabnie siła ich przyciągania, ze względu na dużą i rozbudowaną ofertę wydarzeń w Polsce. Oznacza to, że może to być ostatni moment na utrzymanie i wzmocnienie pozycji Mrągowa - wskazuje burmistrz.

Działania przewidziane w złożonym zarysie projektu dotyczą nawiązania do przedwojennej tradycji uzdrowiska by uruchomić całoroczną turystykę kurortową, wzmocnienia działań proekologicznych: eliminacji niskiej emisji, zmniejszenia presji transportu w centrum, redukcji zużycia opakowań i odpadów. Wykreowania w rejonie Placu Kajki centrum z nowymi funkcjami kulturalno-rozrywkowymi, gdzie skupiać się będzie aktywność turystów i mieszkańców.

Burmistrz dodaje, że projekt będzie realizowany w ścisłej współpracy z różnymi grupami społecznymi, bo mrągowianie są aktywni i tę aktywność samorząd chce wykorzystać. Wszystko po to, by w efekcie projektu - oprócz działań związanych z infrastrukturą - doprowadzić do większej integracji społecznej, większego zaangażowania młodzieży, starszych i niepełnosprawnych. Tak, by wszyscy mieszkańcy, turyści, a także przedsiębiorcy mogli czuć się w Mrągowie dobrze.

- Cieszę się, że nasz wniosek zakwalifikował się do kolejnego etapu - mówi Stanisław Bułajewski. - Przed nami okres intensywnej pracy nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu polegającej na opracowaniu Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego przy kompleksowym wsparciu ze strony ekspertów Związku Miast Polskich oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej szacuje, że czas trwania tej fazy będzie uzależniony od tempa prac Wnioskodawców i przebiegu współpracy z ww. ekspertami.

Zobacz jak wygląda Mrągowo obecnie.

Już wiadomo, że potrwa minimum 6 miesięcy. Docelowo dofinansowanie otrzyma około 15 miast, które dostaną wsparcie na realizację projektu od 3 mln euro do 10 mln euro. Wkład własny nie jest wymagany, więc dofinansowanie może sięgnąć nawet 100%.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew