ReklamaA1 - port 69

Muzea na Mazurach ponownie otwarte

Bieżące3 lutego 2021, 6:15
Muzea na Mazurach ponownie otwarte
 fot. mazury24.eu

Muzea i galerie sztuki to instytucje, które - zgodnie z nowym planem łagodzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa - od 1 lutego wznowiły działalność. Zanim zostaną otwarte, muszą spełnić wytyczne, które zapewnią wszystkim bezpieczeństwo.

Decyzja o otwarciu w rygorze sanitarnym muzeów i galerii sztuki została oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum.

Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak i ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych.

Muzea i galerie sztuki powinny ograniczyć liczbę gości, zmienić trasy zwiedzania tak, by zapewnić utrzymanie odpowiedniego dystansu oraz zrezygnować z organizacji wydarzeń dla większych grup.

Muzeum Historyczne w Ełku w związku z ponownym otwarciem, przygotowało wystawę, prezentującą ponad pół tysiąca monet z XVII wieku. Znaleziono je podczas prac budowlanych w mieście. Wśród eksponatów srebrny ort Zygmunta III Wazy z 1617 roku, którego współautorem był Szwajcar Samuel Ammon. Znalezisko zostało okrzyknięte archeologiczną sensacją ubiegłego roku w Polsce.

Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu otwiera się już w nowym miejscu, w pomieszczeniach po Urzędzie Stanu Cywilnego.

- W okresie zimowym jesteśmy otwarciu od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Oczywiście zwiedzanie może odbywać się tylko z zachowaniem reżimu sanitarnego. Oznacza to, że będzie obowiązywał nasz regulamin, wprowadzony w maju 2020 r. Muzealni goście będą musieli mieć zakryte usta i nos. Dodatkowo każdego poprosimy o zdezynfekowanie rąk przy wejściu oraz zachowanie bezpiecznego dystansu od innych zwiedzających. Liczymy, że w najbliższych tygodniach zniesiony zostanie zakaz organizacji spotkań. Chcielibyśmy znów móc zaproponować Państwu udział w wydarzeniach, które mocno wpisują się w działalność Muzeum. Mamy listę naukowców i artystów, których chcemy gościć w tym roku, by zaprezentowali naszych gościom wyniki swoich badań czy twórczość – informuje piskie muzeum.

Otwiera się również Twierdza Boyen. Zwiedzanie obiektów odbywa się tu w ścisłym reżimie sanitarnym: obowiązkowa jest maseczka, dezynfekcja rąk przy wejściu do obiektu oraz zachowanie 1,5 dystansu między zwiedzającymi. Wyznaczone są również limity osób mogących jednocześnie zwiedzać dany obiekt.

Natomiast Stajnia z Wozownią, w której trwają prace remontowe, pozostaje tymczasowo zamknięta.

Już wkrótce zaprezentujemy Państwu najciekawsze placówki muzealne na Mazurach, które warto odwiedzić.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club