ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

Muzeum w Praniu obchodzi 40-lecie istnienia. Dostało prezent

InwestycjePozostałe14 grudnia 2020, 6:37
Muzeum w Praniu obchodzi 40-lecie istnienia. Dostało prezent
 fot. mazury24.eu

Powiat Piski otrzyma dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Litwa – Polska. To bardzo dobra wiadomość dla Muzeum w Praniu na Mazurach.

Dzięki temu projektowi placówka w Praniu po 40 latach zmieni stałą wystawę w muzeum. Zostanie również przeprowadzona konserwacja zbiorów papierowych muzeum: biblioteki należącej do Gałczyńskiego, rękopisów, fotografii, rysunków.

W obiekcie pojawi się w końcu instalacja alarmowa, m.in. przeciwpożarowa.

Po stronie Powiatu Piskiego koszt projektu wynosi 484 751, 72 euro, wkład własny stanowi 15% kosztów. Całkowity koszt projektu wynosi 746 161,24 euro.

Powiat Piski jest liderem projektu i będzie go realizował wspólnie z litewskim Partnerem Gimnazjum rejonu Alytus w Butrimonysie. Po stronie litewskiej część pomieszczeń Centrum Kultury w Butrimonysie zostanie zaadaptowana na Muzeum Etnograficzne.

Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Litwa – Polska.

Jego celem jest zachowanie, ochrona i wzmocnienie zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w turystyce na obszarze przygranicznym. Przewiduje działania w obiektach dziedzictwa kulturowego znajdujących się na obszarze przygranicznym: w Pranie i Butrimonys.

W wyniku działań inwestycyjnych nastąpi ogólna wymiana wystawy w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, po stronie litewskiej natomiast część pomieszczeń Centrum Kultury w Butrimonysie zostanie zaadaptowana na Muzeum Etnograficzne Butrimonysa.

Ponadto, w ramach projektu nastąpi konserwacja zbiorów muzealnych obu placówek a pracownicy przejdą specjalistyczne szkolenie. Projekt kontynuuje działania promocyjne na rzecz regionu przygranicznego Powiatu Piskiego i Rejonu Alytus jako wspólnego celu turystycznego.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts