ReklamaA1 - Przystań Nautica

Muzeum Ziemi Piskiej w nowej siedzibie

Bieżące20 stycznia 2021, 8:40Komentarzy: 1
Muzeum Ziemi Piskiej w nowej siedzibie
 fot. UM Pisz

Muzeum Ziemi Piskiej otrzymało pomieszczenia po Urzędzie Stanu Cywilnego w dawnym ratuszu. W dotychczasowej sali ślubów będą odbywały się muzealne spotkania oraz wystawy czasowe, a zagospodarowane pomieszczenia biurowe umożliwią poszerzenie oferty warsztatowej i naukowej.

Na mocy porozumienia zawartego przez burmistrza Pisza Andrzeja Szymborskiego z dr Anetą Karwowską, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, muzealne powierzchnie powiększyły się o lokale, które w końcówce poprzedniego roku opuścił Urząd Stanu Cywilnego, przeniesiony do gmachu Urzędu Miejskiego w Piszu.

USC mieścił się w czterech pomieszczeniach byłego piskiego ratusza, będąc obok Muzeum Ziemi Piskiej i Prokuratury Rejonowej w Piszu jedną z trzech instytucji, które miały swoje siedziby w zabytkowym budynku w centrum miasta.

Dawna sala ślubów będzie gościła teraz uczestników muzealnych spotkań, konferencji i koncertów. Urzędowe biura zostaną zaadoptowane z kolei do celów warsztatowych i naukowych.

Pierwsze wydarzenia w nowych pomieszczeniach odbędą się po odwołaniu obostrzeń sanitarnych. Do tego czasu muzealnicy odświeżą lokale, wykonując we własnym zakresie prace remontowe. W planach jest jednak modernizacja i adaptacja pomieszczeń zgodnie z najnowszymi trendami panującymi w muzealnictwie, biorąc pod uwagę funkcjonalność sal, komfort uczestników wydarzeń, ale także zabezpieczenie zbiorów na wypadek włamania czy pożaru.

Modernizacja nowej części muzeum będzie rozciągnięta w czasie. Prace będą finansowane głównie ze środków zewnętrznych. Muzeum posiada doświadczenie w występowaniu o fundusze i skutecznym realizowaniu projektów. W ostatnich latach w przyziemiach ratusza przeprowadzono, m.in. modernizację pomieszczeń wraz ze zmianą ekspozycji stałej, utworzono systemy ochrony placówki przed pożarem i włamaniem, wydawano publikacje, a także organizowano spotkania i koncerty z udziałem znakomitych gości.

Decyzja władz Pisza o przyznaniu Muzeum Ziemi Piskiej dodatkowych pomieszczeń w tym samym budynku jest niezwykle ważnym wydarzeniem w ponad 50-letniej historii tej placówki. Przyznanie dodatkowych sal pozwoli wykonać kolejny ważny krok w rozwoju muzeum, na drodze którego w ostatnich latach stały m.in. warunki lokalowe.

Na podstawie UM Pisz

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Odysseya Yachts