ReklamaTSA

Na dokończenie remontu pałacu w Sztynorcie potrzeba 10 mln euro

Inwestycje9 grudnia 2020, 7:29
Na dokończenie remontu pałacu w Sztynorcie potrzeba 10 mln euro
 fot. mazury24.eu

Bundestag przyznał kolejną dotację w kwocie pół miliona euro na remont pałacu w Sztynorcie. Środki te pozwolą na zakończenie remontu prawego skrzydła pałacu, ale by skończyć remont całego budynku potrzeba jeszcze 10 mln euro - ocenił dla PAP prezes zarządu Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury Wojciech Wrzecionkowski.

Fundacja ta opiekuje się pałacem, organizuje jego remont i prace konserwatorskie oraz zdobywa fundusze na ich prowadzenie.

- Bardzo cieszymy się z tej dotacji, bo wiemy, że w czasach pandemii parlamenty każdego kraju mają pilniejsze wydatki. Tym bardziej doceniamy gest Bundestagu, że nie zrezygnowano ze wsparcia Sztynortu - podkreślił w rozmowie z PAP.

Wrzecionkowski powiedział, że za uzyskaną dotację zostanie ukończony remont prawego skrzydła pałacu i rozpoczęty zostanie remont środkowej bryły kompleksu.

- Niestety, nie zdobyliśmy innych funduszy, choć aplikowaliśmy m.in. o Fundusze Norweskie. Do zakończenia pałacu potrzebujemy jeszcze 10 mln euro, więc jeśli co roku będziemy dostawali pół miliona, to potrzebujemy jeszcze 20 lat, by skończyć renowację pałacu w Sztynorcie - powiedział Wrzecionkowski.

Od 2009 roku w pałacu Fundacja m.in. wyremontowała dach i wzmocniła stropy, osuszono fundamenty. Podczas prac konserwatorskich na belkach stropowych odkryto alegoryczne malowidła. Pieniądze na te prace pochodziły z Bundestagu oraz od rodziny Lehndorffów, która na ten cel na aukcjach sprzedała część rodzinnych pamiątek; w ten sposób zebrano 50 tys. euro.

Fundacja chce, by po remoncie całego pałacu w Sztynorcie znalazło się m.in. muzeum szlachty wschodniopruskiej -rodzina Lehndorffów zamierza przekazać muzeum oryginalne wyposażenie z dawnego pałacu. Część obiektu będzie przeznaczona na cele hotelowe.

Na podstawie PAP.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts