ReklamaA1 - Przystań Nautica

Na grzyby z… aplikacją

BieżącePozostałe29 września 2019, 21:21
Na grzyby z… aplikacją
 fot. Mazury24

Lasy Państwowe przygotowały darmową aplikację umożliwiającą dostęp do map lasów i zachęcają na Facebooku: „Dzięki niej na pewno nie zgubicie się w lesie! Dzięki niej zapiszecie sobie punkt z największą ilością grzybów (przecież nie po to, aby się tym chwalić, tylko po to, aby tam za tydzień trafić)”.

Aplikację mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach), która została przygotowana przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, można pobrać na telefony i tablety z systemem Android. Znajdziemy w niej leśne mapy tematyczne (np. mapę podstawową, drzewostanową, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych) oraz mapę łowiecką. Użytkownik ma również możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS. Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, aplikacja działa również offline.

Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Razem z mapami, które zapisywane są w postaci rastrowej, dla lasów LP pobierane są dane wektorowe z atrybutami opisowymi - informują Lasy Państwowe. - Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp w trybie online do pełnego opisu taksacyjnego dla lasów wszystkich form własności. Opis taki zawiera m.in. gatunki drzew i krzewów występujące w danym miejscu, ich szczegółowy opis, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Zapisane punkty i trasy można wyeksportować w postaci pliku KML, przesłać na inne urządzenie lub zaimportować na inne urządzenie, na którym też jest zainstalowana aplikacja mBDL.

Źródło: https://www.lasy.gov.pl

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka