ReklamaA1 - Sztynort Szanty Festiwal

Na jakie sporty wodne warto postawić w tym sezonie?

Pozostałe19 lipca 2022, 13:30
Na jakie sporty wodne warto postawić w tym sezonie?

Wakacje to idealny czas, aby rozwinąć swoje pasje i sprawdzić różne formy aktywności. Warto przy tym skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych, które zawsze gwarantują mnóstwo świetnej zabawy i wiele pozytywnych emocji. Na które dyscypliny warto postawić w tym roku?

Urlop i wolny czas wcale nie musi kojarzyć się wyłącznie z leżeniem na plaży. Lato, morze, ocean czy jezioro - to świetne warunki, aby spróbować swoich sił w jednej z dyscyplin wodnych.

Jak odkryć tajemnice podwodnego świata?

Wypracowanie odpowiedniej kondycji, poprawa koordynacji ruchowej czy kształtowanie wielu partii ciała. A do tego zrzucenie zbędnych kilogramów oraz pobudzenie układu krążenia. To tylko niektóre zalety regularnego pływania. Lato to doskonały moment, aby nauczyć się nowych stylów i rozwinąć swoje umiejętności. Wówczas należy sięgnąć po odpowiednie okulary do pływania, które zagwarantują dobrą widoczność oraz ochronią oczy przed działaniem wody. Przebywając w rejonach, w których słońce świeci naprawdę mocno, warto wybrać modele o szkłach przyciemnianych.

Na jakie sporty wodne warto postawić w tym sezonie?

Wybierając się na wakacje nad morze czy ocean warto spróbować także snorkelingu. Obserwowanie podwodnego świata jest naprawdę fascynujące. Zwłaszcza że w wielu miejscach położonych nad Adriatykiem czy Oceanem Atlantyckim można podziwiać egzotyczne gatunki ryb, roślin, a nawet wraki statków. Rozpoczynając przygodę ze snorkelingiem warto stawiać na wysokiej jakości gotowe zestawy zawierające maskę pełnotwarzową, która zapewnia komfort i szeroki kąt widzenia.

Wybierając pływanie czy snorkeling koniecznie należy wybrać stroje kąpielowe wyposażone w filtry UV, które skutecznie ochronią skórę przed promieniowaniem słonecznym. Na kamienistych plażach warto zastosować również klapki o wzmocnionej podeszwie lub specjalne buty do wody. Na jakie marki stawiać? Profesjonalny sprzęt do pływania i snorkelingu zapewniają m.in. AQUA-SPEED, Cressi, Salomon, Speedo czy JOBE.

SUP, czyli modny sport wodny

W tym sezonie ogromną popularnością cieszy się przede wszystkim Stand Up Paddle (https://sportano.pl/sport/sporty-wodne). SUP polega na pływaniu na desce o szerokiej i długiej konstrukcji. Do nabierania tempa i zmian kierunku sportowiec używa specjalnego wiosła. SUP to doskonała forma aktywności zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie wymaga bowiem specjalnych przygotowań ani predyspozycji, oczywiście oprócz umiejętności pływania. Na desce SUP można pływać na różnego rodzaju akwenach, także tych o większej głębokości.

Dzięki dodatkowym siedziskom rodzice mogą zabrać na pokład dzieci i pływać razem z nimi bez obaw o bezpieczeństwo. Na początku warto wybierać deski SUP pompowane, które swobodnie zmieszczą się w bagażniku samochodu. Deski SUP twarde to propozycja dla osób, które mają możliwość przewożenia większego sprzętu. Takie warianty są od razu gotowe do użycia. Jakie deski SUP wybierać? Czołowi producenci sprzętu do Stand Up Paddle to m.in. Aqua Marina, Unifiber, Viamare, JOBE czy SPINERA.

Decydując się na SUP, należy zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Na początku warto sięgnąć po profesjonalne kamizelki ochronne, które zabezpieczają użytkowników przed urazami spowodowanymi upadkiem do wody (https://sportano.pl/kamizelki). Są znacznie cieńsze i mniej zabudowane od kamizelek ratunkowych, nie będą zatem wpływały na stopień wygody. Dzieci powinny z kolei używać kamizelek asekuracyjnych, które pomagają podczas pływania po niekontrolowanym spadku z deski.

Na jakie sporty wodne warto postawić w tym sezonie?

Surfing - dyscypliny dla każdego

Osoby, które szukają większej dawki adrenaliny, powinny wybrać jeden ze sportów wodnych z deską, czyli np. windsurfing, kitesurfing, wing foil czy wakeboard. Zwłaszcza że w czasie wakacji w wielu mniejszych i większych miejscowościach można skorzystać z oferty szkół, które gwarantują przyspieszoną naukę pływania. Pierwsze kroki w tego typu dyscyplinach zdecydowanie warto stawiać pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Taka osoba pozwoli nam sprawnie przyswoić właściwą technikę, będzie czuwać nad naszym rozwojem i szybko pomoże wyeliminować wszelkie błędy. Poza tym zapewni również bezpieczeństwo i fachową opiekę.

Największym zainteresowaniem od lat cieszy się oczywiście windsurfing. To dyscyplina, która zawsze gwarantuje wiele niezapomnianych przeżyć i sporą dawkę emocji. Do uprawiania windsurfingu potrzebny jest pędnik złożony z masztu, bomu oraz żagla, który może mieć różną powierzchnię. Deski dobiera się w zależności od odmiany dyscypliny, np. freeride, freestyle, formuła, slalom czy speed.

Z kolei w kitesurfingu pędnik stanowi specjalny latawiec. Może mieć powierzchnię od kilku do nawet dwudziestu metrów kwadratowych. Przy wyborze rozmiaru uwzględnia się siłę wiatru, masę ciała czy rodzaj deski. Ciekawą propozycją jest także zdobywający coraz większe grono zwolenników wing foil. To sport będący swoistym połączeniem windsurfingu i kitesurfingu oraz foila. W tej dyscyplinie źródłem energii napędowej jest tzw. skrzydło (wing), które sportowiec trzyma w rękach. Na desce do wing foila zamocowany jest maszt, który pozwala niejako lewitować nad wodą.

Rozpoczynając przygodę z windsurfingiem, kitesurfingiem czy wing foil należy od razu stawiać na sprzęt od sprawdzonych marek, które zapewniają odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Do czołowych producentów należą DUOTONE, Fanatic, Dakine, Cabrinha, ION, NeilPryde, CrazyFly, Airrush czy JP Australia.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Tło Dla Mew - domki
ReklamaA2 - Ruciane Park 2022