ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

Na pomoc rysiowi na Mazurach. Zwierzę w ciężkim stanie

Bieżące19 września 2023, 9:31
Na pomoc rysiowi na Mazurach. Zwierzę w ciężkim stanie
 fot. Mazurski Park Krajobrazowy.

Mazurski Park Krajobrazowy informuje, że w poniedziałek po godzinie 16:00 podjęto interwencję interweniowaliśmy w dość nietypowej sprawie. Ruszono na ratunek choremu rysiowi.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie o osłabionym i potrzebującym pomocy rysiu niedaleko miejscowości Zabiele koło Wielbarka – informuje Mazurski Park Krajobrazowy.

Zwierzę udało się odłowić. Po wstępnych badaniach ustalono, że jest to samiec w ogólnie dobrym stanie zdrowia, choć dość wychudzony i osłabiony. Zwierzę jeszcze tego samego dnia udało się przetransportować do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku w Nadleśnictwie Olsztynek Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, gdzie będzie poddane leczeniu. Po powrocie do zdrowia ryś wróci w okolice, gdzie go znaleziono.

W interwencji brali udział lek. wet. Sławomir Niedbalski, Krzysztof Wittbrodt z Mazurski Park Krajobrazowy oraz Aleksander Adamski z Nadleśnictwo Spychowo, Lasy Państwowe.

- Specjaliści z tego ośrodka będą walczyć o rysia. Rzeczywiście jest bardzo wychudzony i osłabiony. Zwierzę będzie poddane badaniom i leczone tak, by zdrowy mógł wrócić do natury – powiedział Radiu Olsztyn rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

Rysie na Mazurach od kilku lat są przywracane naturze. Udało się je ocalić od wyginięcia dzięki metodzie „born to be free” opracowanej przez dr. Andrzeja Krzywińskiego z Kadzidłowa. Polega ona na tym, że ciężarna samica rodzi młode w leśnej wolierze, w której z czasem robi się małe otwory. Przez te otwory może wyjść maluch, ale nie jego mama. W ten sposób zwierzę uczy się natury i jest pod opieką matki tyle, ile potrzebuje. Zwierzę nie ma kontaktu z człowiekiem.

Leśnicy i przyrodnicy szacują, że populacja rysi w lasach na Warmii i Mazurach rośnie z każdym rokiem. Zwierzęta te – samotniki, stroniące od ludzi, płochliwe i bardzo czujne – obserwowane są głównie wczesną wiosną, gdy w sezonie godowym przemierzają spore odcinki w poszukiwaniu partnerki.

Przypadek odłowienia osłabionego rysia spod Wielbarka jest pierwszym tego typu na Mazurach. 

Ryś jest największym europejskim kotem, osiągającym do 30 kg masy ciała i 130 cm długości. Jego charakterystycznymi cechami są długie włosy na uszach, krótki ogon i plamista sierść. Ryś poluje głównie na zające, sarny i dziki, ale potrafi też upolować większe zwierzęta, takie jak jelenie czy kozice.

Ryś jest zwierzęciem samotnym i terytorialnym, oznaczającym swoje rewiry moczeniem i drapaniem drzew. Jest aktywny głównie o zmierzchu i w nocy, co utrudnia jego obserwację. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem z powodu utraty siedlisk, kłusownictwa i fragmentacji populacji.

W Polsce żyje około 300 rysi, głównie w Bieszczadach, na Roztoczu, w Puszczy Białowieskiej. Można go też spotkać w mazurskich lasach.

Ochrona rysi wymaga współpracy międzynarodowej i lokalnej, a także edukacji społeczeństwa o wartości i potrzebach tego niezwykłego zwierzęcia.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz