ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo można uprawiać survival

sport i rekreacjaBieżące26 listopada 2019, 9:24
Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo można uprawiać survival
W lasach wokół Mrągowa można będzie nocować w specjalnych strefach. fot. mazury24.eu

W całej Polsce Lasy Państwowe wyznaczyły 43 obszary, na których miłośnicy bushcraftu i survivalu, czyli sztuki przetrwania w trudnych warunkach, będą mogli nocować bez naruszania przepisów. Jedno z takich miejsc znajduje się na terenie Nadleśnictwa Mrągowo.

O ile większość z nas słyszało o survivalu to bushcraft dla przeciętnego Kowalskiego jest już pojęciem bardziej zagadkowym. Co oznacza? To pojęcie szersze oznaczające umiejętność życia w dzikim, naturalnym otoczeniu z wykorzystaniem technik survivalowych, ale przede wszystkim przy wykorzystaniu tego, co daje natura.

Społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Jej członków z leśnikami łączy bardzo wiele, m.in. świadomość znaczenia głębokiego kontaktu z naturą dla naszego zdrowia, znajomość praw rządzących przyrodą.

Do tej pory osoby uprawiające survival i bushcraft, by realizować swoje hobby na terenie Lasów Państwowych, często musiały działać na granicy prawa. Przepisy mówią bowiem, że noc w lesie można spędzić jedynie na miejscu wyznaczonym do biwakowania. A to przecież sprzeczne z ideą sztuki przetrwania, która zakłada, że radzić sobie mamy w jak najdzikszych ostępach.

Teraz to ma się zmienić. Wszystko za sprawą pilotażowego programu, który w kilkunastu regionach Polski ruszył 21 listopada. Zgodnie z jego wytycznymi na całej powierzchni udostępnionych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Nie trzeba będzie mieć zgody nadleśnictwa, wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie.

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wybrała 43 nadleśnictwa z 430, które poprowadzą program pilotażowy buscraftu i survivalu.

Obszar pilotażowy Nadleśnictwa Mrągowo oznaczony w terenie wyznaczają go oddziały o numerach w Leśnictwie Reszel: 28-33, cz. 34, 40-46, 48, cz. 49, 51-59, cz. 60, 61-70;

Leśnictwo Wola: 72-79, 82, 85-94, 140-145, cz. 164, cz. 165, 166-168, cz. 187, cz. 188. cz. 189, cz. 190;

Leśnictwo Bredynki: cz. 71, 83, 84, 95, 146-148, 169-172, cz. 173, cz. 191, cz. 192, Cz. 193, Cz. 195, Cz. 196, cz. 197.

W całym województwie warmińsko-mazurskim wyznaczono cztery strefy. Prócz Nadleśnictwa Mrągowo w pilotażowym programie biorą udział nadleśnictwa: Olsztyn, Elbląg i Pisz.

Źródło: tvn24, Nadleśnictwo Mrągowo

Więcej informacji na ten temat

http://www.mragowo.pl/aktualnosci/5366-w-lasach-nadlesnictwa-mragowo-przenocujesz-na-dziko-i-juz-legalnie-ruszyl-program-dla-milosnikow-bushcraftu-i-survivalu

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew