ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

Nabrzeże nad j. Mikołajskim walczy o tytuł Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku

BieżąceInwestycje9 kwietnia 2021, 8:09Komentarzy: 2
Nabrzeże nad j. Mikołajskim walczy o tytuł Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku
 fot. Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

W Ogólnopolskim Konkursie Budowalnym "Modernizacja Roku & Budowa XXI w." walczy modernizacja nabrzeża nad j. Mikołajskim. To już 25. edycja tego prestiżowego rankingu inwestycji budowlanych w naszym kraju.

Do konkursu została zgłoszona budowa nabrzeża nad Jeziorem Mikołajskim, wraz z przebudową promenady wzdłuż ulicy Kajki i 3 Maja. Generalnym wykonawcą tej największej, w powojennej historii miasta inwestycji była Korporacja Budowlana Doraco z Gdańska. Prace prowadzone były od września 2018 r. do września 2020 r.

Do zadań firmy należała m.in. przebudowa łącznie 1526 m nabrzeża, z rozbudową o 2 metry w głąb wody, w tym przebudowa starego nabrzeża o długości ponad 1300 m – wykonana została jako nowa konstrukcja: oczepów żelbetowych od strony wody i od strony lądu posadowionych na palach; na oczepach ułożono konstrukcyjne płyty żelbetowe i nawierzchnie drogowe oraz przebudowa starego nabrzeża o długości ok. 200 m – poprzez pogrążenie ścianki szczelnej (o dł. 11 m) i wykonanie nowego oczepu żelbetowego nabrzeża.

Poza tym powstały dwa pomosty stałe w technologii żelbetowej i 8 pomostów stałych drewnianych. Zostały one uzupełnione o 5 publicznych pomostów pływających w technologii żelbetowych pontonów cumowanych na martwych kotwicach. Pomosty pływające spełniają wymagania Polskiego Rejestru Statków dla tego typu konstrukcji. Ze względu na bardzo dużą nośność pozwalają na cumowanie dużych jednostek. Tworzą one wraz z całym przebudowanym nabrzeżem system zarządzania mariną do obsługi 141 stanowisk postojowych dla jachtów, uzupełniony o 34 dystrybutory wody i prądu do obsługi cumujących jachtów.

Zrealizowano trzy stanowiska postojowe dla statków i 32 dla łodzi wędkarskich oraz 2 slipy żelbetowe których konstrukcja obudowana została 11 m ścianką szczelną.

Wybudowano również dwa budynki socjalne i cztery wiaty wypoczynkowe, o łącznej wielkości ok. 2000 m3. Na długości realizowanych nabrzeży wykonane zostały nowe nawierzchnie drogowe o łącznej powierzchni 11 454 m2.

Inwestycja uzupełniona została o roślinność oraz szereg obiektów małej architektury.

Warto zaznaczyć, iż inwestycja zaprojektowana i wykonana została z myślą o korzystaniu z niej przez osoby niepełnosprawne. Wzdłuż całej długości promenady w sąsiedztwie krawędzi nabrzeża wykonano w nawierzchni pas z płyt ostrzegawczych dla osób niewidomych i niedowidzących, spacerując po promenadzie znaleźć można tablice informacyjne o szlaku Wielkich Jezior Mazurskich m.in. w języku Braille’a, a budynki sanitariatów przystosowane są dla osób poruszających się na wózkach.

Na inwestycję w Mikołajkach można głosować tu.

Link do głosowania

Materiał prasowy organizatora "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew