ReklamaA1 - AZS Wilkasy

Nagroda „Przyjaznego Brzegu” dla Śluzy Guzianka II

BieżąceInwestycje16 sierpnia 2021, 6:42
Nagroda „Przyjaznego Brzegu” dla Śluzy Guzianka II
 fot. mazury24.eu

W Toruniu, w ramach wydarzenia Festiwal Wisły 2021, odbyła się uroczysta gala XVII edycji konkursu Przyjaznego Brzegu Centrum Turystyki Wodnej PTTK. Jury Konkursu przyznało Wodom Polskim Nagrodę Główną (Grand Prix) za budowę śluzy Guzianka II na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania, napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń, bardzo różnorodnych, rekomendujących różne formy aktywności na rzecz turystyki wodnej. Zgłaszano obiekty infrastrukturalne, ale także władze samorządowe szczególnie aktywne na polu promocji turystyki, organizatorów imprez wodniackich, działań ekologicznych, fotografów, edytorów, animatorów kultury, a nawet pisarzy i poetów.

Wspólnym mianownikiem tych podmiotów jest miłość do turystyki wodnej, poszanowanie przyrody, zrównoważony rozwój oraz działania na rzecz lokalnych społeczności. Ostatecznie Grand Prix Przyjaznego Brzegu trafiło do Wód Polskich. Jury konkursowe uzasadniło swój wybór tym, że Wody Polskie od momentu powstania inwestują w nowoczesną i funkcjonalną infrastrukturę hydrotechniczną, czego przykładem jest budowa śluzy Guzianka II.

Guzianka II na Mazurach nagrodzona

Guzianka II - pierwsza od lat powojennych śluza zbudowana przez Polaków na Mazurach usprawniła ruch na Wielkich Jeziorach Mazurskich odciążając „starą Guziankę”, którą w sezonie turystycznym, każdego roku, przeprawia się około 15 tys. jednostek.

Z każdym rokiem liczba miłośników odpoczynku na mazurskich jeziorach wzrasta, dlatego tak ważne jest dbanie o infrastrukturę i rozwój szlaków wodnych regionu. Tylko w sezonie letnim 2020 system dwóch śluz obsłużył blisko 22 tys. turystów, z czego oddana pod koniec czerwca Guzianka II – 10,5 tys. żeglarzy i motorowodniaków.

Dzięki temu między jeziorami Guzianka Mała i Bełdany przeprawiło się aż 6 tys. jednostek więcej, niż rok wcześniej. Projekt został zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, skupiającym miasta i gminy. Budowa śluza została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020, a także budżetu Państwa oraz PGW Wody Polskie.

Inwestycje na Mazurach

Wody Polskie planują szerokie inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na co przeznaczyły niemal 300 mln zł. Ostatnio oddany do użytku został wyremontowany Kanał Grunwaldzki, zaś kilka innych kanałów jest w trakcie modernizacji. Wszystkie te prace poprawią warunki żeglugowe i bezpieczeństwo użytkowników w Krainie Wielkich Jezior.

O konkursie

Grand Prix w konkursie o Nagrodę Przyjaznego Brzegu to prestiżowe wyróżnienie dla Wód Polskich. Konkurs organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami ma na celu kształtowanie w społecznej świadomości wartości polskich wód i znaczenia właściwego zagospodarowania ich brzegów z myślą o wodniakach. Kandydatami mogą być samorządy, urzędy i instytucje miejscowości leżących nad wodą, kluby i mariny oraz firmy i osoby prywatne.

Do zgłaszania kandydatów do nagrody Przyjaznego Brzegu uprawnione są organizacje zajmujące się turystyką wodną, kluby, redakcje, komandorzy rejsów i spływów oraz indywidualne osoby. Przyznawana jest Nagroda Główna (Grand Prix) i nagrody specjalne, które służą wyróżnieniu inicjatyw charakteryzujących się szczególnym nowatorstwem związanym z ochroną środowiska i działaniami na rzecz udziału osób niepełnosprawnych w turystyce wodnej, a także promocji polskich szlaków turystycznych i turystyki wodnej.

Tegoroczna gala XVII edycji konkursu Przyjaznego Brzegu odbyła się podczas Festiwalu Wisły w Toruniu. Jest to już piąta odsłona tego wydarzenia, które stanowi największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych. Festiwal angażuje kolejne nadwiślańskie miejscowości, co wyróżnia jego specyfikę i unikalność. Podczas imprezy prezentowane są tradycyjne łodzie oraz statki wiślane, nadwiślańska kultura, tradycja i rzemiosło. Wydarzenie wpisuje się w promocję żeglugi śródlądowej oraz turystyki wodnej na Wiśle.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
Reklama
ReklamaA2 - system czarterów