ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Najgłębsze, największe, najszersze – co warto wiedzieć o jeziorach na Mazurach?

Bieżące3 lutego 2023, 17:57Komentarzy: 2
Najgłębsze, największe, najszersze – co warto wiedzieć o jeziorach na Mazurach?
 fot. mazury24.eu

O Mazurach mówi się, że jest to „Kraina Tysiąca Jezior”. Jednak w rzeczywistości jest ich prawie o trzy razy więcej – dokładnie 2600. Nad niektórymi z tych pięknych akwenów – być może mniej znanymi - odbyliśmy loty, aby pokazać ich piękno „z lotu ptaka”.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich zajmuje powierzchnię ok. 54 tys. ha, z tego 18 tys. stanowią wody, a 29 tys. ha pokrywają lasy. Na tym obszarze można doliczyć się około 2 600 jezior, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynika z popularnego określenia tej krainy.  Na Mazurach znajduje się 11 rezerwatów przyrody i 8 parków krajobrazowych.


Śniardwy – mazurskie morze

Największą atrakcją turystyczną Mazur są oczywiście przepiękne jeziora, w tym największe w Polsce Jezioro Śniardwy o powierzchni 113,4 km2. Śniardwy są największe, natomiast Jeziorak jest najdłuższy. Jednak to Kisajno może się pochwalić się największą powierzchnią wysp.

Śniardwy, zwane „mazurskim morzem” liczą dokładnie 22 km długości, 13,5 km szerokości i mają powierzchnię 113,4 km2. Jednak to dość płytki akwen, o średniej głębokości sięgającej zaledwie 5,8 metra. W najgłębszym miejscu głębokość osiąga 13,4 m. Śniardwy skrywają więc wiele mielizn i leżących tuż pod taflą wody łach kamieni.


Najgłębsze jeziora na Mazurach

Chociaż Śniardwy są największym akwenem na Mazurach, to jednak nie do tego jeziora należy również rekord największej głębokości. Mazurskie Morze, mimo swojej rozległości, nie jest zbyt głębokie.

Najgłębsze mazurskie akweny to: Babięty Wielkie (65 metry), Piłakno (56,6 metrów), Ełckie (55,8 metrów), Mokre (51 metrów), Ryńskie (50,6 metrów).

Natomiast najpłytsze mazurskie zbiorniki wodne to: Mewa, Kacze, Dłużek, Rominty i Druglinek.  


Najdłuższe jeziora na Mazurach

Znamy już największe i najgłębsze jeziora na Mazurach. Co z tymi najdłuższymi? W czołówce jezior o najdłuższej linii brzegowej znajdują się: Jeziorak, Śniardwy, Nidzkie oraz Kisajno.


Kisajno na Mazurach – jezioro wielu wysp

Na uwagę zasługuje również Kisajno, które szczyci się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Jest usianym wyspami, malowniczym jeziorem, chętnie uwiecznianym na fotografiach. Na całym jeziorze znajduje się ponad 30 wysp o łącznej powierzchni ponad 200 ha. W południowej części jeziora Kisajno znajduje się archipelag złożony z 15 różnej wielkości wysp, które sprawiają, że Kisajno wydaje się o wiele mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Zobacz mazurskie jeziora w portalu mazury24.eu


Niektóre mazurskie jeziora, być może mniej znane i rzadziej uczęszczane, prezentujemy na naszym filmie, do którego obejrzenia zachęcamy.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 58

 • 47
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Sasanka
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe