ReklamaA1 - Gertis

Nie trać głowy na słońcu, czyli jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Nad jeziorem Niegocin
Nad jeziorem Niegocin  fot. Mazury24.eu

O tragedię nad wodą nietrudno. Dlatego tak ważne jest, by na wakacje zabierać ze sobą również… zdrowy rozsądek. Brak wyobraźni, alkohol i brawura – to główni winowajcy wakacyjnych wypadków nad wodą. 

Policyjne statystyki są nieubłagane. W 2018 roku w okresie wakacji (lipiec-sierpień) w województwie warmińsko-mazurskim utonęło 21 osób, to o 3 osoby więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Policja cały czas apeluje o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą. W czerwcu na terenie całej Polski utonęło 113 osób.

Alkohol i brawura

Brawura, brak wyobraźni i brak odpowiedniej opieki nad dziećmi mogą doprowadzić do tragedii.

- Najczęściej toną osoby w średnim wieku, głównie mężczyźni. Najwięcej osób utonęło w jeziorach - mówi asp. Iwona Chruścińska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Giżycku.

Najczęstszymi przyczynami utonięć od wielu już lat są alkohol, przecenianie swoich umiejętności oraz korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk.

- Bardzo niebezpieczne jest pływanie w stanie nietrzeźwym, ponieważ alkohol powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji. Przestrzegamy także przed skokami „na główkę” w nieznanych miejscach - dodaje asp. Iwona Chruścińska.

Kontrolują, interweniują

Policja podejmuje wiele działań, które mają zapobiegać nieszczęśliwym zdarzeniom. W 2018 roku policjanci skontrolowali ponad 1,5 tysiąca kąpielisk, podjęli blisko 600 interwencji, zatrzymali 17 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych oraz 27 osób będących pod wpływem alkoholu, korzystających ze sprzętu pływającego bez napędu mechanicznego (np. kajaki, rowery wodne). Na terenie garnizonu warmińsko-mazurskiego służbę na wodach i terenach przywodnych pełni 53 policjantów, którzy mają do dyspozycji 34 łodzie motorowe, w tym 5 nowych (są to m.in.: łodzie typu Sportis S-6500, stacjonujące w jednostkach znajdujących się na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich).

Słuchaj ratownika!

O bezpieczeństwo korzystających z uroków mazurskich jezior i wypoczywających nad wodą dba Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.  

- Pamiętajmy, by kąpać się w miejscach do tego wyznaczonych. Odradzamy niestrzeżone kąpieliska. Przed kąpielą powinniśmy schłodzić wodą kark, klatkę piersiową - przypomina Jarosław Sroka, dyrektor biura MOPR Giżycko. - Nigdy nie wskakujmy do wody po dłuższym opalaniu. Nigdy nie spożywajmy alkoholu lub innych środków odurzających, wypoczywając nad wodą i na wodzie.

Bądź czujny na wodzie

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas rejsu? Należy zwracać uwagę na zmieniające się warunki pogodowe i reagować odpowiednio szybko.

- W razie pogorszenia pogody, wszyscy powinni bezwzględnie założyć kamizelki ratunkowe - podkreśla Jarosław Sroka. - Dobrze by było, żeby załoga znała nazwy jezior i innych charakterystycznych miejsc, obok których przepływa. W razie wypadku każdy z członków załogi będzie mógł określić miejsce, w którym się znajduje. Pamiętajmy również, że na drogach wodnych należy przestrzegać przepisów.

Numer ratunkowy nad wodą (cały kraj)

601 100 100 

Numer alarmowy nad wodą (szlak WJM i jez. Jeziorak)

984 

Na naszym serwisie znajdziecie wiele poradników, dotyczących bezpiecznego wypoczywania nad wodą i na wodzie. Warto przeczytać! 

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine