ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Nie tylko pod żaglami. Trasy piesze i rowerowe na Mazurach

BieżąceMazury rowerem 22 listopada 2023, 14:30
Nie tylko pod żaglami. Trasy piesze i rowerowe na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Mazury to nie tylko piękne, rozległe jeziora oraz porty i przystanie. To również szereg wspaniałych tras i szlaków pieszych oraz rowerowych, którymi warto poznawać ten niezwykły region Polski. Tym razem prezentujemy Wam Dużą Pętlę Mrągowską.

Duża Pętla Mrągowska to szlak o charakterze pętli przebiega na terenie Mrągowa, Gminy Mrągowo i Gminy Piecki.  Łączy Mrągowo z innymi miejscowościami turystycznymi: Wierzbowo, Żabieniec, Jakubowo, Probark. Rodzaj szlaku: rowerowy. Długość szlaku: 28,60 km.

Przebieg trasy: Mrągowo (ratusz) - Miejski Las - Wierzbowo - Żabieniec - Jakubowo - Probark - Nowy Probark - Czerwonki -Tymnikowo - Mrągowo (ratusz). Oznakowanie: kolor niebieski, znaki malowane na drzewach, słupach i głazach.


Opis szlaku na podstawie Informacji Turystycznej w Mrągowie.

Szlak rozpoczyna się w centrum miasta, przy ratuszu obok Informacji Turystycznej (ul. Ratuszowa 5). Wraz z tym szlakiem swój początek i koniec mają następujące szlaki: rowerowy zielony "Wokół jeziora Juno", pieszy czerwony „Szlak pięciu jezior" i żółty "Góra Czterech Wiatrów".

Kierujemy się do molo (po drugiej stronie jeziora Czos widoczny jest amfiteatr), skręcamy w prawo i ul. Nadbrzeżną dojeżdżamy do przeprawy promowej. Mijamy, jedziemy promenadą do plaży na os. Grunwaldzkim. Znajduje się tu m.in. Miejsce Obsługi Rowerzystów z wieżą widokową. Kierujemy się na ścieżkę pieszo - rowerową Mazurskiej Pętli Rowerowej (MPR). Dojeżdżamy do skrzyżowania ul. Kolejowej z Wojska Polskiego. Jedziemy ścieżką pieszo - rowerową, skręcamy w lewo w drogę szutrową, po prawej mijamy ogródki działkowe Perkoz, dalej jezioro Sutapie Małe. Za pierwszym wiaduktem skręcamy w lewo na ścieżkę rowerową MPR (wzdłuż drogi nr 16). Przejeżdżamy pod drugim wiaduktem i kierujemy się w prawo razem z MPR.

Warto zjechać ze szlaku i wjechać na najwyższe wzniesienie okolicy (180 m. n.p.m), Górę Czterech Wiatrów. Prowadzi tu również odcinek MPR. Miejsce to jest szczególnie oblegane zimą przez narciarzy. Latem zachęca wspaniały widok na okoliczne wzgórza morenowe. Znajduje się tu również Miejsce Obsługi Rowerzystów i wieżą widokową.

Jadąc na wschód od Mrągowa szlak prowadzi przez dziewicze tereny rzadko zamieszkałe przez ludzi. Pagórkowaty teren jest szczególnie malowniczy, gdyż nieduże kępy lasów kontrastują z łąkami. Mijamy Miejski Las. Dojeżdżamy do drogi krajowej DK 16, wjeżdżamy na ścieżkę rowerową MPR (jedziemy 350 m). Uwaga!  po prawej stronie jest drewniana ławka, tu należy przejechać przez drogę DK16 (po lewej mijamy przystanek autobusowy) i skręcić w drogę szutrową w kierunku Wierzbowa! Przed Wierzbowem na wzniesieniu rozciąga się jeden z najwspanialszych widoków na Mazurach, na j. Wierzbowskie.

Dojeżdżamy do Wierzbowa, miejscowość położona jest nad rzeką Dajną, pomiędzy jeziorami Wierzbowskie i Wągiel. Na skrzyżowaniu w centrum wsi szlak kieruje w lewo pod górkę. Jeżeli chcemy odpocząć to możemy zjechać ze szlaku nad Dajnę, gdzie znajdują się pozostałości młyna zbożowego. Miejsce jest wyposażone w drewniane koło młyńskie, stojaki rowerowe, ławki, miejsce na ognisko, tablicę turystyczną. Jedziemy w kierunku Żabieńca. Po prawej mijamy rynnowe jezioro Wągiel.

W miejscowości Żabieniec przejeżdżamy wśród wybiegów dla koni oraz Ośrodka jeździeckiego. Jadąc przez Jakubowo i Probark mijamy parę drewnianych mazurskich chat. Po drodze rozciąga się wspaniały widok na j. Probarskie. Szlak ponownie dociera do DK16, jesteśmy w Nowym Probarku. Na odcinku 700 m jedziemy ścieżką rowerową MPR. Szlak prowadzi dalej drogą szutrową w kierunku wsi Czerwonki. Jedziemy wschodnim brzegiem j. Juksty, nad którym mijamy liczne domki letniskowe i tereny rekreacyjne.

Po dotarciu na szczyt jednego ze wzgórz rozpościera się piękny widok na j. Juksty. Kierujemy się do Tymnikowa i Mrągowa, mijamy Festiwalowy Amfiteatru położony nad j. Czos. To tutaj odbywają się największe mrągowskie imprezy: Mazurska Noc Kabaretowa, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej, Festiwal Weselnych Przebojów oraz wiele innych. Promenadą dojeżdżamy do ratusza.

Na podstawie Informacji Turystycznej w Mrągowie.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz