ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Nie żyje Jan Szajkowski. Żeglarz, konstruktor, autor książek o Mazurach

Bieżące25 listopada 2023, 11:56
Nie żyje Jan Szajkowski. Żeglarz, konstruktor, autor książek o Mazurach
Zdjęcie poglądowe. fot. mazury24.eu

17 listopada br. zmarł Jan Szajkowski – żeglarz, konstruktor jachtów, autor map jezior mazurskich i przewodników po Mazurach. O tym fakcie poinformowała nas Jego córka – Ilona.

- Mój tata przez ponad 60 lat pływał jachtami żaglowymi (również własnej konstrukcji: Inoka, Chrząszczyk) po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Były dla niego ukochanym domem. Znał je nawet lepiej niż własny warszawski dom. Przez wiele lat opracowywał mapy Wielkich Jezior Mazurskich, zaznaczając na nich przeszkody, głazy, mielizny, aby żeglarze mogli pływać bezpiecznie. Napisał również przewodnik po jeziorach. Żeglują obie jego córki z rodzinami – informuje Pani Ilona.

Jan Szajkowski urodził się w roku 1933. Przygodę żeglarską zaczął w Warszawskim Klubie Wodniaków. Był konstruktorem jachtów żaglowych. Dwa z nich - " Inoka" i "Chrząszczyk"- zajęły pierwsze miejsca na pokazach " Jacht dla Ciebie" w 1974 i 1976 roku.

Pana Jana wiele lat temu zauroczyła Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Był autorem nowatorskich opracowań batymetrii na mapach dla żeglarzy. Osobiście pomierzył głębokości akwenów Wielkich Jezior Mazurskich.

Nie żyje Jan Szajkowski. Żeglarz, konstruktor, autor książek o Mazurach

Był inicjatorem wydania żeglarskich map mazurskich akwenów. Napisał przewodnik: "Wielkie Jeziora Mazurskie. Przewodnik żeglarski i nie tylko...", a także książkę "Czarcia Wyspa" - śniardwiańską baśń dla tych, którzy nie wyrośli z dzieciństwa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 listopada 2023 roku o godzinie 13.00 w cerkwi pod wezwaniem św. Jana Klimaka przy ul. Wolskiej 138/140 w Warszawie.
 

W jednym z naszych materiałów filmowych Tadeusz Sakowski opowiadał o Janie Szajkowskim - osobie, która jako pierwsza podjęła się opracowania locji na szlakach Wielkich Jezior Mazurskich. Zachęcamy do obejrzenia.
 

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew