ReklamaA1 - Sailing Machine

Niebezpieczne skrzyżowanie na Mazurach zmieni się w rondo

BieżąceInwestycje20 listopada 2020, 16:37
Niebezpieczne skrzyżowanie na Mazurach zmieni się w rondo
 fot. GDDKiA Olsztyn

Jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań na Mazurach to te przy obwodnicy Olecka. Dochodzi tam do wielu wypadków, zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu turystycznego, także niestety z ofiarami śmiertelnymi. Teraz ma się to zmienić a skrzyżowanie zmieni się w rondo.

Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wykonanie projektu inwestycji. Feralne miejsce to skrzyżowanie drogi krajowej nr 65, której częścią jest obwodnica Olecka z drogą wojewódzką 655 prowadząca do Giżycka. Rondo ma być gotowe w 2023 roku.

Umowę na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego podpisano już 25 września 2020 r. Wykonawcą zadania jest Biuro Projektów Drogowych z Gdańska, które za kwotę 110 tys. zł wykona w ciągu 10 miesięcy dokumentację projektową ronda na skrzyżowaniu obwodnicy Olecka z drogą wojewódzką nr 655. Według wstępnych szacunków rondo mogłoby powstać do końca 2022 roku.

Po oddaniu do użytku obwodnicy Olecka doszło do szeregu wypadków i kolizji na skrzyżowaniu tej drogi z drogą wojewódzką nr 655. Na skrzyżowaniu tym usytuowanie ekranów akustycznych, jak i ukształtowanie terenu, wpływa na widoczność, dlatego też na drodze podporządkowanej ustawiony jest znak "STOP". Mając świadomość tych ograniczeń, GDDKiA postanowiła, w celu poprawy bezpieczeństwa, wybudować na tym skrzyżowaniu sygnalizację świetlną.

Niebezpieczne skrzyżowanie na Mazurach zmieni się w rondoRównolegle do przygotowania przetargu na wykonanie sygnalizacji świetlnej podjęto doraźne działania mające na celu poprawę widoczności i skuteczności oznakowania. W tym celu zdemontowano 28 paneli ekranów akustycznych na odcinku ok. 90 m w celu poprawy widoczności.

Na drodze wojewódzkiej, zarówno od strony Giżycka jak i Olecka, zastosowano pasy akustyczno-wibracyjne wraz z aktywnymi znakami “STOP”. Ponadto na obwodnicy, na dojazdach do skrzyżowania, zostało wprowadzone ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Niezależnie od powyższych działań drogowcy wystąpili do Inspekcji Transportu Drogowego o wprowadzenie w tym miejscu odcinkowego pomiaru prędkości.

GDDKiA podjęła również decyzję o przebudowie skrzyżowania obwodnicy Olecka z drogą wojewódzką 655 na rondo. W 2019 roku ogłoszono przetarg na opracowanie projektu budowlanego oraz wykonawczego i na podstawie wykonanej dokumentacji przebudowę skrzyżowania DK65 z DW655 na rondo.

W przetargu tym wpłynęły dwie oferty przekraczające budżet dwu- i trzykrotnie. Również ten przetarg został unieważniony. W tej sytuacji podjęto decyzję, że nie będzie realizacji zadania w systemie „Projektuj i buduj” tylko tradycyjnym i wszczęto postępowanie na wykonanie dokumentacji projektowej. Efektem tej decyzji jest zawarta umowa na projekt budowlany i wykonawczy.

Obwodnicę Olecka oddano do użytku 6 lat temu. W tym czasie na skrzyżowaniu doszło do 11 wypadków i 24 kolizji. Zginęło 8 osób, a 16 zostało rannych.

Bezpieczeństwo ma poprawić rondo. Oprócz niego powstanie również ciąg pieszo-rowerowy i przejście dla pieszych.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów