ReklamaA1 - Gertis

Niebezpieczne znalezisko na Mazurach. Mogło być groźnie

Bieżące31 stycznia 2023, 6:19
Niebezpieczne znalezisko na Mazurach. Mogło być groźnie
 fot. KPP Gołdap

Podczas prowadzonych prac ziemnych na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej operator koparki natrafił na skrzynię wypełnioną 30 pociskami moździerzowymi z czasów II wojny światowej. Miejsce znaleziska zabezpieczyli gołdapscy policjanci.

W miniony piątek, 27.01.2023 r., oficer dyżurny gołdapskiej komendy został poinformowany o tym, że na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej znaleziono kilkanaście niewybuchów.

Na miejsce niezwłocznie pojechał policjant przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusz ustalił, że operator koparki podczas prac ziemnych wykopał drewnianą skrzynię, z której wypadło kilkanaście pocisków moździerzowych. Policjant potwierdził, że są to granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej produkcji niemieckiej. Pomimo upływu lat pociski były w bardzo dobrym stanie, na niektórych widoczne były czytelne napisy. Mundurowy o znalezisku poinformował patrol saperski z Jednostki Wojskowej w Giżycku. 

Niebezpieczne znalezisko na Mazurach. Mogło być groźnie

Niewybuchy następnego dnia zostały zabrane i przewiezione na poligon. Przez całą dobę miejsce znalezienia niewybuchów zabezpieczali gołdapscy policjanci.

Funkcjonariusze dbali o to, aby żadna z postronnych osób nie miała dostępu do niebezpiecznego znaleziska. Podczas działań saperów nie była konieczna ewakuacja.

Dzień wcześniej, na terenie leśnym w Pogorzeli niedaleko Gołdapi znaleziono pocisk z czasów II wojny światowej.

We wskazane miejsce natychmiast został skierowany policjant rozpoznania pirotechnicznego, który potwierdził, że jest to pocisk moździerzowy z czasów II wojny światowej. Policjant przekazał szczegółowe informacje dla patrolu saperskiego z Jednostki Wojskowej w Giżycku, którzy jeszcze tego samego dnia podjęli pocisk.

- Przypominamy, aby w sytuacji znalezienia niewybuchu nie odkopywać go, nie dotykać i nie przemieszczać. Miejsce znalezienia pocisku należy zabezpieczyć przed dostępem innych osób i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom – informują gołdapscy policjanci.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine