ReklamaA1- Ruciane Park

Niebezpiecznie na Mazurach. Pogoda nie sprzyja żeglarzom

Bieżące17 lipca 2021, 17:15Komentarzy: 1
Niebezpiecznie na Mazurach. Pogoda nie sprzyja żeglarzom
 fot. mazury24.eu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podwyższył ostrzeżenie przed burzami z gradem do trzeciego, najwyższego stopnia dla województw warmińsko-mazurskiego. Obowiązuje do jutra do godzin porannych. Na mazurskich jeziorach panują trudne warunki.

Synoptyk IMGW Anna Woźniak mówi, że w rejonach, dla których zostały wydane ostrzeżenia III stopnia największym niebezpieczeństwem są intensywne opady deszczu.

Natężenie tych opadów sięga 30-40 milimetrów w ciągu godziny, więc są to opady bardzo silne i niebezpieczne. Dodatkowo niebezpieczeństwem jest także wiatr, który będzie mógł osiągnąć nawet 100 km/h.

Miniona noc była rekordowa pod względem opadów. Na północnym wschodzie województwa warmińsko-mazurskiego spadło nawet 60 litrów wody na metr kwadratowy.

– To był naprawdę niebezpieczny, bardzo duży burzowy front – podkreśla Magdalena Kierklo z białostockiego oddziału IMGW. - Utworzyła się linia burz mniej więcej od Bartoszyc po Biskupiec. Później poszła na Węgorzewo. W godzinach wczesno nocnych intensywność opadów w tamtym rejonie była ogromna. Notowaliśmy natężenie rzędu 30-40 litrów wody na metr kwadratowy. Lokalnie nie wykluczamy 50-60 litrów.

Synoptycy ostrzegają przed bardzo silnymi podmuchami wiatru.

Burzowe dni na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich obfitowały także w liczne interwencje Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zatonęła m.in. łódź na jeziorze Śniardwy.

Mieliśmy wywrotkę łodzi, która zatonęła na jeziorze Śniardwy. Dużo kwestii urazowych: złamane podudzia, złamane ręce. Mieliśmy też wpłynięcie motorówki szybkiej i drogiej na kamienie, bo pan nie zauważył znaków kardynalnych. Doszło do przebicia dna i trzeba było ewakuować ludzi z tonącej łódki. Na szczęście ratownicy uratowali jednostkę – mówił Tomasz Kurowicki z giżyckiego MOPR-u.

Na razie na Wielkich Jeziorach Mazurskich wiatr wieje z prędkością do 3 stopni w skali Beauforta. Woda w jeziorze Niegocin ma 26 stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają, że znowu może zagrzmieć i silnie powiać.

źródło: Radio Olsztyn

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 6
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew