ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Niemiecki minister o rewitalizacji pałacu w Sztynorcie

BieżąceAtrakcje24 października 2019, 22:33Komentarzy: 2
Niemiecki minister o rewitalizacji pałacu w Sztynorcie
Czy pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie odzyska dawny blask?  fot. Mazury24

Kwestia rewitalizacji zabytkowego pałacu rodu Lehndorffów w Sztynorcie była jednym z tematów spotkania ministra Bernda Fabritiusa, pełnomocnika rządu RFN ds. mniejszości narodowych i przesiedleńców oraz Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas spotkania z niemieckim ministrem marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podkreślał, że Warmia i Mazury są wyjątkowym regionem pod względem historycznym, ponieważ przeplatają się tu losy wielu narodów i grup etnicznych, tworząc unikatowe połączenie kulturowe, o które powinniśmy wspólnie dbać.

Jednym z tematów rozmowy była kwestia przyszłości zabytkowego pałacu w Sztynorcie.

Regionalny Portal Informacyjny Wrota Warmii i Mazur: Budynek, będący pod opieką Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, po wielu latach doczekał się wsparcia. W ubiegłym roku Bundestag zdecydował o przekazaniu kwoty 500 tys. euro na rewitalizację obiektu. To niejedyne środki, w oparciu o które pałac zmienia swe oblicze - fundacja otrzymała 150 tys. zł od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 20 tys. zł od warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków. O wyjątkowej historii obiektu nie trzeba nikogo przekonywać. W trakcie prowadzonych niedawno prac konserwatorskich, odkryto jego kolejną tajemnicę - alegoryczne XVII-wieczne malowidło, przedstawiające m. in. herby Lehndorffów i Doenhoffów.

Minister Bernd Fabritius w imieniu rządu federalnego wyraził wolę dalszego wsparcia działań przywracających dawny blask pałacowi rodu Lehndorffów w Sztynorcie.

Z kart historii 

Od roku 1572 do 1945 Sztynort był główną siedzibą rodową Lehndorffów, jednego z potężniejszych rodów szlachty pruskiej. Lehndorffowie pochodzili z rodu Stango, zamieszkującego jeszcze w czasach przedkrzyżackich ziemię chełmińską.

Warto wiedzieć, że w tym miejscu powstawały aż trzy rodowe siedziby Lehndorffów. Zachowana do dnia dzisiejszego rezydencja powstawała wieloetapowo. Pierwotnie pałac usytuowany w innym miejscu uległ zniszczeniu w XVI wieku. Kolejny obiekt pałacowy wzniesiono w latach 1554-1572.

Budowę właściwego pałacu przeprowadziła Maria Eleonora von Dönhoff w latach 1689-1691. W wielkiej sieni znalazły się reprezentacyjne, dwubiegowe, dębowe schody. Wnętrza ozdobiły polichromowane, drewniane stropy, sztukaterie, malowane olejno plafony, dekoracyjne kominki i piece. W tym samym czasie wzniesiono również dwa ciągi budynków gospodarczych z bramą przejazdową, tworzące wewnętrzny dziedziniec, z widokiem na Jezioro Sztynorckie. W XIX wieku znacząco przebudowano i rozbudowano pałac. Rozebrano zabudowania gospodarcze. Jedynie wykorzystując mury fundamentowe dawnego browaru wzniesiono spichlerz nieopodal pałacu, który znajduje się tu do dziś. Do głównego budynku dobudowano dwa skrzydła, rozciągając pałac wzdłuż. Zachodnie skrzydło zamknęła wieża. Od ogrodu do naroży dobudowano alkierzowe wieże.

Centralną część stanowi pałac rodziny von Lehndorff, otoczony od północnej strony rozległym 18-hektarowym parkiem z okazami kilkusetletnich lip, buków, a przede wszystkim z wspaniałymi, ponad 600-letnimi, dębowymi alejami.

W parku na końcach alei dębowej równoległej do pałacu wzniesiono od wschodu neoklasycystyczną herbaciarnię, a od zachodu neogotycką kaplicę. Warte zobaczenia jest zdewastowane obecnie mauzoleum Lehndorffów w kształcie ośmiobocznej rotundy. Obiekt znajduje się na półwyspie pomiędzy jeziorem Sztynorckim a jeziorem Łabap.
(W galerii poniżej tegoroczna edycja STN:ORT Pałac Festiwal) 

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Nowy Harsz