ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Niepełnosprawni wędrują pieszo przez Mazury

Bieżące11 kwietnia 2024, 9:52Komentarzy: 1
Niepełnosprawni wędrują pieszo przez Mazury
 fot. UM Giżycko

Grupa niepełnosprawnych osób, wraz z opiekunami, w czerwcu ubiegłego roku rozpoczęła realizację projektu „28 marzeń niepełnosprawni w drodze na Zachód”. W czasie dwóch pieszych wypraw pokonali trasę od granicy z Litwą (okolice miejscowości Dusznica) przez Sejny, Suwałki, Olecko, Kruklanki, by 19 sierpnia zameldować się w Giżycku.

Dziennie pokonywali ok. 20 km w spiekocie i deszczu. Wędrowali sami, podziwiając piękno otaczającej przyrody, „spotykając się” z kulturą, tradycją i zwyczajami regionu.

 Szczęśliwi i dumni dotarli do celu

W wędrówce towarzyszyli im także przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy z Sejn, prowadzonego przez Regionalne Stowarzyszanie na rzecz Osób Niepełnosprawnych, z którymi  mieli przyjemność miło spędzić czas na integracyjnym ognisku i przejść wspólnie trasę z Sumowa do Rosochatego Rogu.

Wędrował z nimi burmistrz m. Działdowo, p. Grzegorz Mrowiński z małżonką. Spotykali się z życzliwym przyjęciem ze strony mieszkańców terenów przez które przechodzili, jak i lokalnych samorządów, jak w przypadku Urzędu Miasta Olecko, czy Urzędu Miasta Giżycko, które informowało o tj. inicjatywie na stronach internetowych miasta.

Codzienny wysiłek związany z pokonywaniem tylu kilometrów dał się każdemu z uczestników we znaki. Nie obyło się bez pęcherzy, otarć, co w połączeniu ze spiekotą i ogólnym fizycznym zmęczeniem utrudniało wędrowanie. Jednakże pomimo ogromnego wysiłku jakiego się podjęli i jaki ponieśli, szczęśliwi i dumni dotarli do celu.

Plany na 2024 – znów Mazury

Na ten rok zaplanowane mają dwie kolejne wyprawy w ramach projektu. Już 22 czerwca, a więc dzień po zakończeniu roku szkolnego, wyruszą w trasę. Swoje wędrowanie do celu rozpoczną w Giżycku, by przez kolejne dni dwóch wypraw (VI/ VIII) przez Dziewiszewo, Kętrzyn, Gizewo, Biskupiec, Barczewo, Olsztyn, Ruś, Pluski, Nidzicę dotrzeć 15 sierpnia w swoje rodzinne strony tj. do Działdowa. Pokonają tym samym łącznie ok. 350 km.

Niepełnosprawne osoby z Działdowa po raz kolejny udowadniają, że mogą naprawdę wszystko. Tylko trzeba dać im szansę. Mają też ogromną nadzieję, ze staną się inspiracją dla innych; dla tych, którzy szukają pomysłu na własną aktywność bądź tych, którzy chcą w tym pomagać innym.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka