ReklamaA1 - Stranda Wiosna

Niesamowite odkrycie na Mazurach. Tego się tu nie spodziewano

BieżąceHistoria23 lutego 2023, 6:17Komentarzy: 10
Niesamowite odkrycie na Mazurach. Tego się tu nie spodziewano
 fot. Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjnego Jaćwież - Ełk, Augustów/facebook.

To bardzo niespotykane znalezisko odkryte na terenie Mazur. Artefakt z epoki brązu być może rzuci nowe światło na bardzo odległą historię tego regionu. Teraz wszystko w rękach pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy znaleziony przedmiot poddadzą gruntownym analizom.

O swoim znalezisku w okolicach miejscowości Prostki na Mazurach poinformowali członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Jaćwież - Ełk, Augustów na swojej stronie na facebooku.

„Miło nam poinformować, iż członek naszego stowarzyszenia znalazł bardzo rzadką siekierkę z epoki brązu. Jej wstępne datowanie to 900-1300 lat p.n.e.! Prawdopodobnie jest to siekierka szynowa typu Tautušiaų. Charakterystycznymi cechami tej siekiery są szerokie, łopatkowe ostrza, trzony masywne z szerokimi dwoma podniesionymi brzegami. Na brzegach wyrobu dostrzec można wyraźne szwy odlewnicze, co świadczy o ich wytworzeniu w matrycy (glinianej lub woskowej). Niemal identyczne znaleziska z innych części Polski, a mianowicie z Rozkopaczewa i Radzic Starych, pozwalają ulokować naszą siekierkę w epoce brązu, a dokładniej w III-IV okresie wg chronologii Monteliusa.

Broń tego rodzaju, określana w literaturze archeologicznej jako typ Tautušiaų łączona jest z kręgiem kultury wschodniobałtyjskiej. Na obszarze Polski południowej i wschodniej siekiery typu Tautušiaų stanowią wyjątkową rzadkość”.

Informacje potwierdza również biuro Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.

- Poszukiwacze z Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Jaćwież, działając na podstawie naszego pozwolenia znaleźli siekierkę z epoki brązu. Znalezisko właśnie zostało przekazane do naszej delegatury w Ełku, na ten moment datowanie i określenie typu podane w poście stowarzyszenia nie zostały jeszcze potwierdzone – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zabytek ma być konserwowany i poddawany analizom na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Instytucie Archeologii, Katedrze Prahistorii w Centrum Archeologii Stosowanej w zespole   kierowanym przez dr hab. Jacka Gackowskiego.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 400

 • 186
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 83
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 55
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 31
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 11
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 19
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 15
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts