ReklamaA1 - Stranda Majówka

Niespodziewane odkrycie na Mazurach. Przy zamku w Ełku natrafiono na…inną budowlę obronną

BieżąceHistoria21 lutego 2024, 9:13
Niespodziewane odkrycie na Mazurach. Przy zamku w Ełku natrafiono na…inną budowlę obronną
 fot. mazury24.eu

Badania archeologiczne podczas prac prowadzonych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ełku, przyniosły niespodziewany rezultat. Archeolodzy natrafili w okolicach krzyżackiego zamku, na wyspie na jeziorze Ełckim, na fragmenty zagadkowej budowli obronnej.

Zamek w Ełku wraz z całą wyspą zamkową to interesujące obiekty, na których wielokrotnie prowadzono prace badawcze. W źródłach historycznych widnieją wzmianki o mieszczącym się na tym obszarze w XIII wieku grodzie. Natomiast w 1398 roku komtur Bałgi, późniejszy wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen, rozpoczął tu budowę obiektu obronnego znanego dziś jako Zamek w Ełku.

Dodatkowo wyobraźnię pobudza legenda o zamku - miał on być połączony z miastem tunelem, który biegł pod dnem jeziora Ełckiego. Nic więc dziwnego, że takie miejsce przyciąga naukowców i pasjonatów.

Już w podczas wcześniejszych prac archeologicznych, które prowadzono w sąsiedztwie dawnego zamku krzyżackiego odkryto liczne pozostałości budynków gospodarczych, średniowiecznej wieży i dawnego grodziska.

Ostatnio archeolodzy ponownie badali ten obszar w związku z zaplanowanymi przez wodociągi w Ełku pracami. Niespodziewanie natrafiono na nowe odkrycie. Odsłonięto elementy budowli obronnej sprzed wieków. Znalezisko jest wyjątkowe, bo natrafiono na nie przypadkiem, podczas prac pod inwestycję, a także dlatego, że obecność takiego założenia w tym miejscu przewidywał niegdyś inny badacz.

Jak przekazała w rozmowie z Radio 5 archeolog Iwona Zduńska, w związku z tym, że badania prowadzone są w ramach standardowej procedury przed inwestycją, elementy konstrukcji o charakterze obronnym odsłonięte zostały przypadkowo.

- W wykopie znaleźliśmy właśnie relikty architektury. Prawdopodobnie jest to architektura średniowieczna, związana z punktem obronnym mostu wyspy zamkowej. Takie budowle znane są z ikonografii przedstawiającej zabudowania Zamku w Ełku - wyjaśniła archeolog Iwona Zduńska.

Wiele wskazuje na to, iż odsłonięcie może dotyczyć bramy mostowej, której lokalizację w tej części wyspy zamkowej przewidywał już lata temu archeolog Radosław Herman.

Archeolodzy pracują na miejscu pod kierownictwem Adama Mackiewicza i sprawdzają, co jeszcze można znaleźć w wykopach pod inwestycję. Jak podaje Iwona Zduńska w rozmowie z Radiem 5, oprócz wspomnianego ciekawego odkrycia, czyli fragmentów budowli o charakterze obronnym, która najpewniej pochodzi ze średniowiecza, na tę chwilę nie znaleziono zbyt wielu innych zabytków.

- Znaleźliśmy tylko monety XVII-wieczne, z takich warstw przemieszanych - wyjaśniła archeolog, dodając, że pozostałe znaleziska są związane z warstwami rozbiórkowymi, późniejszymi - z XVIII, XIX i XX wieku.

Konkretne wydatowanie prawdopodobnej bramy mostowej może być problematyczne właśnie ze względu na to, że poza fragmentami budowli, nie odkryto w tym miejscu zbyt wielu innych artefaktów. By ustalić więcej konkretów na temat tego ciekawego odkrycia, potrzebne są bowiem inne zabytki ruchome.

Archeolog Iwona Zduńska informuje, że prace na wyspie zamkowej w Ełku zbliżają się ku końcowi. Naukowcy próbują jeszcze zebrać nieco więcej danych na temat najnowszego odkrycia. Jednak problemem jest fakt, że poziom wody jest obecnie dość wysoki.

- Praca teraz związana jest tak naprawdę z dokumentacją tego odkrycia. Jeszcze próbujemy ustalić pewne szczegóły - jak na przykład głębokość posadowienia tej budowli. Nie wiem, czy damy radę to zrobić, bo poziom wody jest wysoki, a już jesteśmy poniżej poziomu tafli – informuje Iwona Zduńska.

Podczas wielu prowadzonych dotychczas na wyspie zamkowej badań natknięto się już m.in. na pozostałości gęstej sieci zabudowy przyzamkowej o funkcjach gospodarczych i mieszkalnych, odsłonięto piwnice krzyżackiego zamku, a także natrafiono na ogrom artefaktów sprzed wieków, m.in. monety, nóż składany i ozdoby z brązu, groty strzał.

Na podstawie informacji: interia.pl.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine