ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Niewybuch na dnie jeziora w Giżycku. Policjanci i ratownicy apelują o ostrożność

Bieżące28 maja 2024, 10:45
Niewybuch na dnie jeziora w Giżycku. Policjanci i ratownicy apelują o ostrożność
 fot. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Mazury są pięknym regionem, pełnym wspaniałych jezior, plaż, lasów i zabytków. Nie możemy jednak zapominać o fakcie, że Mazury w czasie II wojny światowej były silnie ufortyfikowanym terenem, gdzie toczyły się zacięte walki. Po tym czasie pozostało wiele „niebezpiecznych pamiątek”.

Niewybuchy, czyli wszelkiego rodzaju pociski, bomby, miny bardzo często są znajdowane na terenie Mazur, głównie w lasach czy na polach. Tym razem jednak okazało się, że na takie niebezpieczny przedmiot natrafiono również na…dnie jeziora. Warto więc również uważać na takie miejsca.

O takim fakcie poinformowało wczoraj Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

- O 16:04 dostaliśmy zgłoszenie o niewybuchu na „dzikiej plaży” w Giżycku. Po udaniu się we wskazane miejsce wraz z patrolem policji potwierdzono, że na dnie jeziora znajduje się obiekt przypominający pocisk artyleryjski. Do czasu podjęcia go przez saperów miejsce zabezpiecza patrol policji. Prosimy o nie podpływanie w rejon dzikiej plaży w Giżycku – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Niewybuch ma zostać podniesiony dziś z dna jeziora.

Przypominamy, że w przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie służby i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu saperskiego.

Informując Policję należy: precyzyjnie wskazać miejsce jego odnalezienia, określić co zostało znalezione, opisać dość szczegółowo wygląd, ogólne gabaryty oraz ilość, jak również podać dane kontaktowe do osoby informującej o znalezisku.

Należy tutaj zaznaczyć, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

Dlatego znalezionych niewybuchów kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy też głębokie rowy.

Najprostszym numerem jest oczywiście numer 112 lub 601 100 100. Dyspozytorowi odbierającemu telefon należy przekazać konkretne informację i jeśli będzie tego wymagała sytuacja zaczekać do momentu przyjazdu odpowiednich służb. Dalsze czynności będą prowadziły osoby odpowiednio do tego typu sytuacji przeszkolone. Bądźmy bezpieczni czy to nad czy pod wodą.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Odysseya Yachts