ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Niezwykła atrakcja turystyczna na Mazurach. Musicie odwiedzić Szczytno

InwestycjeHistoriaPozostałe14 maja 2021, 8:25Komentarzy: 3
Niezwykła atrakcja turystyczna na Mazurach. Musicie odwiedzić Szczytno
 fot. mazury24.eu/archiwum

Powstaje jak „fenix z popiołów”. W Szczytnie kończy się już rewitalizacja średniowiecznego zamku, a właściwie tego co udało się odkopać i odtworzyć. Dzięki temu na mapie turystycznej Mazur pojawiła się nowa, niesamowita atrakcja. Będziemy mogli tu zajrzeć już w czerwcu br.

Dzięki wsparciu funduszy unijnych, możliwe stało się przywrócenie pozostałościom zamku krzyżackiego w Szczytnie odpowiedniego wyeksponowania dla odwiedzających.

Z ruin do atrakcji turystycznej Mazur

Ruiny zamku krzyżackiego, które można było oglądać do momentu rozpoczęcia inwestycji to jedynie fragment całego kompleksu, bo najważniejsze pod względem historycznym i architektonicznym elementy do tej pory ukryte były pod ziemią. Najistotniejszym więc elementem całego projektu pod kątem odwiedzających było wydobycie ich i wyeksponowanie: skrzydła wschodniego z przejazdem bramnym, wieży południowo-wschodnia czy murów obronnych.

Niezwykła atrakcja turystyczna na Mazurach. Musicie odwiedzić Szczytno

Wydobycie ruin na powierzchnię to jednak nie wszystko. Być może nawet ważniejszym elementem rewitalizacji zamku krzyżackiego w Szczytnie jest zabezpieczenie przed działaniem różnic temperatur, opadów czy wiatru odkrytych części murów. Tym bardziej, że w trakcie prac na światło dzienne wydobyto kilka niezwykle ciekawych elementów architektonicznych. Odkryto m.in. fragmenty średniowiecznych przejść pomiędzy pomieszczeniami piwnic skrzydła północnego i południowego oraz pozostałości piwniczki na amunicję.

Niezwykłe muzeum na Mazurach

Kształtu nabierają również dwie sale, które powstają w zamku – wystawowa całoroczna i edukacyjno-wystawiennicza zadaszona. Będą pełnić funkcję powierzchni wystawienniczych, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym (m.in. szklany strop jednej z nich) doskonale wpiszą się w całokształt konstrukcji. Zaprojektowane zostały z dużą pieczołowitością, zaś kontrast pomiędzy nowoczesną prostą formą, a nierówną porowatą fakturą murów zamku spowoduje wyeksponowanie jego elementów.

W zadaszonych częściach skrzydła północnego oraz powierzchnie w skrzydłach zachodnim i północnym przeznaczone zostaną na cele ekspozycji sezonowej, m.in. edukacyjnej.

Zamek zyska także nowe życie dzięki zaadaptowaniu części jego przestrzeni dla powierzchni wystawienniczych. Co ważniejsze wszystkie nowe elementy zostaną wkomponowane w pozostałości zamku bezinwazyjny. Szklane zadaszenie, bariery, płyta stropowa i posadzka piwnicy nie będą się stykać z pierwotną konstrukcją zabytku. Cały kompleks zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, którym swobodne poruszanie się po obiekcie umożliwią wybudowane kładki.

Całość kompleksu będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych, m.in. dzięki wygodnej kładce, która umożliwiać będzie wejście do zrewitalizowanych ruin. Dzięki takiemu rozwiązaniu zamek będzie łatwo dostępny również dla rodzin z dziećmi w wózkach czy osób starszych. Odrestaurowany obiekt otoczy fosa, która nawiązywać ma do pierwotnego charakteru zamku.

Niezwykła atrakcja turystyczna na Mazurach. Musicie odwiedzić Szczytno

Na terenie zrewitalizowanego zamku w Szczytnie zainstalowane zostaną urządzenia pełniące funkcję multimedialnych centr kultury. Cały system ma pobudzać zainteresowanie zwiedzających historią miasta i regionu. Dla turystów zagranicznych zaplanowane jest utworzenie systemu obsługi w językach obcych.

Inwestycja zakończy się w czerwcu 2021 roku. I bez odtworzonego zamku atrakcyjnie położone Szczytno przyciąga miłośników historii, więc teraz możne stać się głównym punktem na trasie turystycznych atrakcji Mazur.

Władze Szczytna liczą na turystów

Głównym celem inwestycji jest uatrakcyjnienie Szczytna. Zdaniem miejscowego Urzędu Miasta, odrestaurowana budowla przyciągnie nawet kilkanaście tysięcy nowych turystów rocznie.

- Najpierw były prace archeologiczne, wykopaliska. Poodkrywały mury, które teraz chcemy pokazać mieszkańcom - mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.

Prace rewitalizacyjne na zamku w Szczytnie mają zakończyć się na przełomie maja i czerwca tego roku. Koszt całej inwestycji oszacowano na prawie 15 mln złotych.

Historia zamku w Szczytnie na Mazurach

Zamek nad jeziorem Domowym Dużym wybudowano w latach 1370–1380. Pełnił różne funkcje – obronną, siedziby starosty książęcego czy rezydencji myśliwskiej. Od połowy XVII wieku zamek zaczął podupadać i został opuszczony.

W latach 1729–1792 systematycznie rozbierano kolejne jego części: wieżę, mury obronne i jedno ze skrzydeł od strony podzamcza. Zamek w takim stanie pozostał do początku XX wieku, kiedy to siedziby w nim znalazły Haimatmuseum, a później Muzeum Mazurskie.

Po przeniesieniu siedziby muzeum do budynku Ratusza, pozostałości zamku ponownie zaczęły niszczeć.

W latach 60. XX wieku rozebrano przykrywający je dach, a w latach 1990–1992 mury zabezpieczono w postaci trwałej ruiny.

Na podstawie informacji Miasta Szczytno

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 36

 • 23
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 7
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Nowy Harsz