ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Niezwykła rzeźba powstanie w Węgorzewie. Warto ją zobaczyć

Bieżące24 marca 2021, 10:32
Niezwykła rzeźba powstanie w Węgorzewie. Warto ją zobaczyć
 fot. UM Węgorzewo

Najpierw była piękna topola zdobiąca ulice tego mazurskiego miasta. Kiedy zaczęła usychać, można się było spodziewać, że zostanie wycięta. Jednak samorządowcy z Węgorzewa mieli inny pomysł na wiekowe drzewo. Nadal będzie ozdobą miasta.

Topola w Węgorzewie została posadzona, u zbiegu ulic Zamkowej i Pionierów, prawdopodobnie na początku XX wieku. Była więc świadkiem dwóch wojen światowych i towarzyszyła temu mazurskiemu miastu do dobrych i gorszych momentach historii. Aż do momentu, gdy niestety zaczęła obumierać.

- Do obumierania i usychania topoli przyczyniły się czynniki antropogeniczne, które są związane z położeniem w centrum miasta przy ruchliwej ulicy. Zniesienie ochrony pomnika przyrody nastąpiło w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego z uwagi na zły stan zdrowotny drzewa – informuje Urząd Miasta w Węgorzewie.

We wrześniu ubiegłego roku radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody topoli białej. W październiku 2020 r. burmistrz Węgorzewa wystąpił do Starostwa Powiatowego w Węgorzewie o zgodę na usunięcie tego drzewa. Pod koniec ubiegłego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wydał postanowienie o uzgodnieniu decyzji na usunięcie drzewa gatunku topola biała, a Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzielił zezwolenia na usunięcie drzewa.

Tu powinna więc nastąpić informacja o planowanej wycince drzewa. Jednak stało się inaczej.

Obumarłe drzewo postanowiono wykorzystać, przekształcając je w rzeźbę z okazji 450-lecia Węgorzewa, która będzie upamiętniać również pomnik przyrody.

- To swoisty recykling – podkreśla burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski. – Twórcą rzeźby jest znany artysta Piotr Bogdaszewski, który prowadził również plener rzeźbiarski z okazji 450-lecia Węgorzewa.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów