ReklamaA1 - Gertis

Niezwykłe eksponaty w muzeum w Ełku

Bieżące3 marca 2021, 6:22
Niezwykłe eksponaty w muzeum w Ełku
 fot. Muzeum w Ełku

Muzeum Historyczne w Ełku zakupiło do swoich zbiorów dwa banknoty z 1923 r. czyli notgeldy ełckie o nominałach 1 milion marek oraz 1 milion marek z nadrukiem 50 miliardów marek. Banknoty w MHE będzie można zobaczyć 15 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Do swojej kolekcji MHE dołączyło kolejne nabytki są to dwa notgeldy ełckie o nominałach 1 milion marek oraz 1 milion marek z nadrukiem 50 miliardów marek. Banknoty pochodzą z 1923 roku.

Notgeld to niemiecka nazwa pieniądza zastępczego, emitowanego najczęściej na początku XX wieku. Pieniądz ten nie był emitowany przez bank centralny, lecz przez instytucje, takie jak prywatne banki, przedsiębiorstwa, gminy, czy też kopalnie. Notgeld najczęściej przyjmował formę banknotu.

Mieszkańcy będą mogli zobaczyć banknoty 15 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Planowany jest wtedy pokaz nabytków MHE.

Przypominamy również o aktualnej wystawie w MHE „Skarb z ulicy Głównej”. Skarb czyli ponad 681 XVII-wiecznych monet odkryli Członkowie  Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego „Jaćwież” w hałdach ziemi pochodzących z ulicy Głównej (obecnie ul. Wojska Polskiego).

Dotychczas jest to największe archeologiczne odkrycie w dziejach Ełku i najprawdopodobniej największy skarb w Polsce. Skarb został ogłoszony „Największą Archeologiczną Sensacją Roku 2020”.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club