ReklamaA1 - Przystań Nautica

Niezwykłe urządzenie hydrotechniczne na Kanale Mazurskim

BieżąceHistoria20 lutego 2022, 9:03
Jaz walcowy na Kanale Mazurskim
Jaz walcowy na Kanale Mazurskim fot. mazury24.eu

Jaz walcowy na Kanale Mazurskim to niezwykła w Polsce budowla hydrotechniczna. W przeszłości miała służyć do zablokowania kanału i wody z jeziora Rydzówka. Warto dodać, że jest to jedyna ukończona śluza tym kanale.

Jaz walcowy znajduje się przy wylocie Kanału Mazurskiego z jeziora Rydzówka tuż przed śluzą w miejscowości Guja - Piaski.

Do dzisiaj zachowała się unikalna na terenie Polski budowla hydrotechniczna - jaz walcowy, którego rolą jest utrzymanie poziomu wody a jednocześnie możliwość otwarcia dla przepływających jednostek wodnych. W tym przypadku budowa takiego jazu mogła zabezpieczać położoną nieco dalej śluzę Guja-Piaski przed krą lodową z jeziora Rydzówka.

Urządzenie jest niezwykle przemyślanym rozwiązaniem technicznym. Składa się ze stalowego walca konstrukcji nitowanej osadzonego na dwóch podporach betonowych. W skośnych prowadnicach założono stalowe zębatki a na końcówkach walca odpowiednie pierścienie zębate.

Mechanizm jazu powodował obrót stalowego walca podnoszonego za pomocą łańcucha Galla. Łańcuch opasany został na jednej końcówce walca, a wybieranie jego długości następuje ręcznie napędzanym mechanizmem. Listwy wymuszały, poprzez pierścień zębaty, obrót walca a jednocześnie synchronizację ruchu kilkunastometrowego elementu jazu na obu punktach podparcia, po dwóch stronach kanału.

Dodatkowo można zauważyć specjalne elementy zapadkowe do blokowania walca jazu w górnym położeniu spoczynkowym. Całość pozwalała na podniesienie walcowej przegrody na kilkumetrową wysokość, co umożliwiało przepłynięcie pod nią jednostek wodnych.

Wysokość jednostek transportowych na kanale z założenia miała być ograniczona konstrukcjami śluz, do których statki miały wpływać pod ich betonowym sklepieniem.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts